Home News "Życie może zwyciężyć." Zełenski życzył szybkiego pokoju Ukraińcom i innym narodom doświadczającym wojny

"Życie może zwyciężyć." Zełenski życzył szybkiego pokoju Ukraińcom i innym narodom doświadczającym wojny

0
"Życie może zwyciężyć." Zełenski życzył szybkiego pokoju Ukraińcom i innym narodom doświadczającym wojny

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raz kolejny wezwał swoich współobywateli do obrony przed rosyjską agresją. Uczynił to w przesłaniu skierowanym do Ukraińców obchodzących święta wielkanocne według obrządku zachodniego.

Zełenski w swoim statusie w sieci X oświadczył, że Wielkanoc upamiętnia siłę ducha, który przeciwstawia się ciemności i jednoczy świat: jednoczy rodziny, narody i kontynenty. Podkreślił, że „życie może zwyciężyć” pomimo ciągłego terroru Rosji.

Zrujnowane życia

Według agencji DPA Zełenski dodał, że w ostatnim czasie „nie ma dnia ani nocy, żeby rosyjski terror nie próbował zniszczyć życia Ukraińców”.

Podkreślił, że nawet w niedzielną noc Ukraina ponownie stawiała opór atakom rakietowym i dronów. „Jednak bronimy się, wytrwamy, nasz duch się nie poddaje i wie, że śmierci można zapobiec. Życie może zwyciężyć” – zapewnił Zełenski.

Agencja DPA przypomniała, że ​​w niedzielę wieczorem Ukrainę spotkała kolejna fala ataków, których celem była głównie infrastruktura energetyczna.

Choć armia ukraińska zniszczyła dużą część dronów, rakiet i rakiet kierowanych, według władz część z nich trafiła w zamierzone cele. Zgłaszają także jedną ofiarę z obwodu lwowskiego na zachodzie Ukrainy. W kilku obszarach Ukrainy w wyniku rosyjskich ataków doszło do przerw w dostawach prądu.

Modlitwy o pokój

Na koniec swojego przesłania Zełenski życzył Ukraińcom, ale także innym narodom cierpiącym z powodu wojen, aby pokój szybko nastał.

„Niech dzisiaj zostaną wysłuchane wszystkie modlitwy o ochronę przed złem. Niech wiara zjednoczy wszystkie dobre serca i umocni tych, którzy bronią swojego domu. I niech przybliży się prawdziwy pokój dla całej naszej Ukrainy i wszystkich narodów cierpiących z powodu wojen” – zadeklarował ukraiński prezydent.

Niektórzy chrześcijanie na Ukrainie świętują Wielkanoc w tym samym czasie, co katolicy i protestanci. Chrześcijanie obrządku wschodniego, czyli grekokatolicy i prawosławni, Wielkanoc w 2024 roku będą obchodzić w niedzielę 5 maja.

Od 1 września 2023 roku Cerkiew Prawosławna Ukrainy i Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka przeszły na kalendarz nowojuliański i obecnie większość świąt kościelnych obchodzona jest 13 dni wcześniej. Według starego kalendarza juliańskiego na Ukrainie obchodzone są wyłącznie święta ruchome, takie jak Wielkanoc.

01 – Modyfikacja: 2024-03-31 09:56:43 – Feat.: 1 – Tytuł: Pakiet pomocowy dla Kijowa. Francja dostarczy Ukrainie dodatkowe pojazdy opancerzone i rakiety 02 – Zmodyfikowano: 2024-03-31 09:32:49 – Feat.: 1 – Tytuł: Ukraina zgłasza śmierć dwóch osób w wyniku rosyjskich nalotów i ostrzału. Zestrzelili 18 dronów i rakiet 03 – Zmodyfikowano: 2024-03-29 23:04:18 – Feat.: 1 – Tytuł: Bez amerykańskiej pomocy będziemy musieli powoli się wycofywać, oświadczył Zełenski.

01 – Zmodyfikowano: 2024-03-31 09:32:49 – Feat.: – Tytuł: Ukraina zgłasza śmierć dwóch osób w wyniku rosyjskich nalotów i ostrzału. Zestrzelili 18 dronów i rakiet 02 – Zmodyfikowano: 2024-03-31 05:21:39 – Feat.: – Tytuł: Pięć z sześciu elektrowni firmy zaopatrującej dużą część Ukrainy zostało uszkodzonych w rosyjskich atakach 03 – Zmodyfikowano: 2024-03- 30 14:40:36 – Feat.: – Tytuł: Rosyjska agresja ma więcej ofiar cywilnych. Dwóch seniorów zginęło w zamachu bombowym we wschodniej Ukrainie 04 – Zmodyfikowano: 2024-03-30 06:18:28 – Feat.: – Tytuł: Siły rosyjskie ponownie zaatakowały w nocy. Celem była ukraińska struktura energetyczna, akcja trwała ponad trzy godziny 05 – Modyfikacja: 2024-03-29 23:04:18 – Feat.: – Tytuł: Bez amerykańskiej pomocy będziemy musieli powoli się wycofywać, oświadczył Zełenski.source