Home News Złoto osiąga najwyższy poziom w historii trzeci dzień z rzędu, osiągając poziom 2300 dolarów za uncję

Złoto osiąga najwyższy poziom w historii trzeci dzień z rzędu, osiągając poziom 2300 dolarów za uncję

0
Złoto osiąga najwyższy poziom w historii trzeci dzień z rzędu, osiągając poziom 2300 dolarów za uncję

The wydobyto uncję złota troy w tę środę osiągnął najwyższy poziom w historii już trzeci dzień z rzędu glin wznieść się0,6% i wynosi 2295,25 USDjak pokazują dane rynkowe. Metal szlachetny osiągnął nowy rekord wszechczasów wkrótce po zamknięciu europejskich giełd, co zbiegło się w czasie z najnowszymi wypowiedziami prezesa Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych (Fed), Jerome’a Powella, w których zapewnił, że bank centralny ma czas na podjęcie decyzji o obniżkach stóp procentowych, które obecnie kształtują się na poziomie 5,25-5,5%.

Dokładnie, uncja złota osiągnęła maksimum w ciągu ostatnich dwóch dni po ostatni piątek inflacja PCE w Stanach Zjednoczonych i USA oświadczenia prezesa Rezerwy Federalnej (Fed), Jerome Powell, w którym na to zwrócił uwagę przed dokonaniem pierwszej obniżki stóp procentowych konieczne jest utrwalenie procesu dezinflacji. Jak dotąd w tym roku złoto zakumulowało rewaluację o ponad 11%, chociaż zaliczki skoncentrowały się szczególnie w marcu – ze wzrostem o 9% – zgodnie z oświadczeniami i ruchami banków centralnych co do tego, kiedy i z jaką intensywnością przyjdą stopy procentowe.

W tym sensie złoto przekroczyła swoje historyczne maksima od kilku dni w marcuw miarę zbliżania się i ostatecznie przekraczania poziomu 2200 dolarów; tendencja ta utrzymuje się obecnie do początku kwietnia i zmierza do poziomu 2300 dolarów. W ostatnim tygodniu inwestorzy wydają się osłabiać, dotychczas powszechne, oczekiwania na trzy obniżki stóp procentowych, które rozpoczną się w czerwcu przez Fed. Paradoksalnie ta perspektywa twardej polityki pieniężnej dłużej niż oczekiwano powinna wywrzeć presję na obniżkę cen złota , ponieważ metal jest notowany w „dolarach” (w miarę utrzymywania się „ceny pieniądza” na wysokim poziomie, złoto spada i odwrotnie, zgodnie z klasyczną teorią).

W świetle tej sytuacji Bank of America wskazał w środę w swoim raporcie, że Ceny złota „były w ostatnich miesiącach niezwykle odporne, nawet gdy banki centralne na całym świecie zaostrzyły politykę pieniężną”natomiast przyczyn wzrostu cen złota, który może wystrzelić do 2400 dolarów, należy upatrywać w popycie ze strony banków centralnych, a zwłaszcza Chin.

Zouhoure Bousbih, specjalista ds. strategii rynków wschodzących w Ostrum AM (spółce zależnej Natixis IM), wyjaśnił wczoraj w raporcie, że obecny „Złota gorączka” jest wyjaśnione przez w kontekście czynników geopolitycznych, takich jak wojna na Ukrainie i dywersyfikacja rezerw dolarowych przez banki centralne krajów wschodzących. Bousbih wyjaśnił, że warunki finansowe są czynnikiem decydującym w krótkoterminowych perspektywach cen, chociaż popyt (szczególnie ze strony banków centralnych) jest ważnym czynnikiem determinującym w długim okresie.

W tym sensie wskazał, że chociaż żółty metal Obecnie stanowi jedynie 7% rezerw banków centralnych krajów wschodzącychjego rezerwy złota wzrosły ponad dwukrotnie od 2008 r. Wiodącymi uczestnikami tej sekcji są Chiny, Rosja, Indie i Turcja, podczas gdy według Bousbiha szybki wzrost rezerw złota banków centralnych rynków wschodzących odzwierciedla „chęć dywersyfikacji w stosunku do dolara, który nadal stanowi dwie trzecie rezerw banków centralnych na całym świecie”. The Spadek zaufania krajów wschodzących do „dolara” jest powiązany zarówno z względami gospodarczymi, jak i geopolitycznymidyrektor przemierzył i dodał, że „Kolosalny dług” Stanów Zjednoczonych budzi także obawy o utratę zaufania do dolara, co mogłoby wesprzeć popyt na złoto.

Dyrektor ostrzegł również, że rok 2024 jest rokiem dużego popytu na złoto ze względu na kontekst geopolityczny – wojnę na Ukrainie, napięcia na Morzu Czerwonym i konflikt na Bliskim Wschodzie – ale także napięty kalendarz wyborczy, zwłaszcza wybory amerykańskie listopadaco odzwierciedla związek polityki i geopolityki. Podsumowując, Bousbih ujął zwyżkową eksplozję złota w rosnącym zainteresowaniu banków centralnych złotem po kryzysie finansowym w 2008 r., który ujawnił ryzyko płynności dolara, a także zamrożenie rosyjskich rezerw o wartości 300 miliardów dolarów przez kraje G7 po inwazji na Ukrainie w 2022 r., gdyż stanowiła „elektrowstrząs” dla krajów wschodzących. Tym samym zauważył, że „wobec braku alternatywy dla dolara złoto szybko stało się sposobem na zabezpieczenie rezerw przed amerykańskimi sankcjami”.

W podobnym duchu dyrektor ds. inwestycji firmy Schroders, Matthew Michael, z początku tygodnia zwrócił w swoim raporcie uwagę na „istotny” fakt, że ceny złota zignorowały odbicie realnych stóp procentowych. Michael jako nowy paradygmat dotyczący ceny złota wskazał, że „wydaje się, że weszliśmy w erze deglobalizacji i rozłamu geopolitycznego, która znacząco wzmocniła rolę złota jako aktywa rezerwowego„.

Cena złota ponownie mocno wzrosła w związku z powrotem na pierwszy plan konfliktu palestyńsko-izraelskiego, podczas gdy od 7 października ubiegłego roku (dzień ataku islamistycznej milicji Hamas na terytorium Izraela) metal kumuluje przeszacowanie o ponad 25%. W ten sposób, pod wpływem ryzyka geopolitycznego i masowych zakupów dokonywanych przez banki centralne, złoto osiągnęło na początku grudnia nowy poziom, osiągając historyczny rekord powyżej 2100 dolarów.

Przed tą zwyżkową passą zeszłej jesieni, Ostatni raz cena złota powyżej 2000 dolarów miała miejsce w maju 2023 r z powodu napięcia w konflikt ukraiński i ciosy zadawane przez Regionalny kryzys bankowy w USAtak dobrze jak upadłości Credit Suisse marca ubiegłego roku w taki sposób, że jego wartość osiągnął wartość 2063 dolarów początki maja.

Jednak poprzedni rekord wszech czasów dla złota, wcześniejszy niż w przeszłości Grudzień 2023miało miejsce 7 marca 2022 r., kiedy uncja osiągnęła poziom 2075 dolarówna początek dwa tygodnie przed Rosyjska inwazja na Ukrainę. Jednocześnie również oscylował wokół tych poziomów w Sierpień 2020 po wybuchu pandemii.

source