Home News Włoska marynarka wojenna nabywa trzy izraelskie bezzałogowe okręty podwodne i kontynuuje przezbrajanie się jako potęga morska

Włoska marynarka wojenna nabywa trzy izraelskie bezzałogowe okręty podwodne i kontynuuje przezbrajanie się jako potęga morska

0
Włoska marynarka wojenna nabywa trzy izraelskie bezzałogowe okręty podwodne i kontynuuje przezbrajanie się jako potęga morska

Włochy wydają się zdeterminowane, aby ich flota nie pozostała w tyle pod względem potęgi militarnej i jasne jest, że musi stać się kluczowym działaniem na Morzu Śródziemnym, w związku z czym zobowiązała się zdecydowanie do zapewnienia swoim siłom morskim środków niezbędnych do osiągnięcia tego celu. Tym samym, wraz z planowaną na ten rok premierą swój największy statek zbudowany od II wojny światowej, lotniskowiec LHD Triestredokonała zakupu myśliwców piątej generacji F-35B do swojego skrzydła załogowego i obecnie buduje własne okręty podwodne U212NFS (Okręt podwodny bliskiej przyszłości U212), la jednostka ratownictwa podwodnego SDO-SURSprzyszłość jednostki desantowe LxD, wielozadaniowe wysokogórskie statki patrolowe (PPA) klasy „Thaon di Revel”; the przyszłe niszczyciele DDXnowy jednostki hydrooceaniczne (NIOM i NIOC), kazaminy nowej generacji, kontynuacja programu FREMM wraz z przejęciem 2 inne fregaty nowej generacji lub modernizacje średniego okresu eksploatacji (AMV) niszczycieli klasy Doria i niszczycieli min klasy Gaeta.

Teraz zdecydowali się włączyć wszystkie te wspaniałe projekty do swojego arsenału trzy bezzałogowe łodzie podwodne, znane jako Blue Whale, zakupione od izraelskiej firmy Israel Aerospace Industryjeden z największych konglomeratów zbrojeniowych w kraju.

Decyzja o zakupie autonomicznych łodzi podwodnych została usankcjonowana przez organ parlamentarny Włoch, włączając tym samym kraj do elitarnego grona flot wyposażonych w ważne autonomiczne pojazdy podwodne. Zgodnie z dokumentem dotyczącym wieloletniego planowania włoskiego Ministerstwa Obrony (Documento Programmatico Pluriennale) na lata 2023–2025 celem tej inicjatywy jest „obserwacja i gromadzenie danych w obszarach mających bezpośrednie znaczenie strategiczne dla kraju, a także bezzałogowe zdolności ASW do wsparcia sił zbrojnych projekcja z morza” wraz z kontrolą infrastruktury podwodnej, takiej jak rurociągi, kable i platformy wiertnicze.

Jak podano w załączonej dokumentacji prezentacyjnej, Sztab Generalny Marynarki Wojennej Włoch złożył wniosek o nabycie nowych platform AUV ISR/ASW dalekiego zasięgu o zaawansowanych możliwościach pod względem modułowości, wytrzymałości i elastyczności. Ten ostatni pakiet zawiera trzy autonomiczne pojazdy podwodne o dużej wyporności (LDAUV) wraz ze zdalnym stanowiskiem dowodzenia i kierowania oraz systemem startu i odzyskiwania, który zostanie rozmieszczony na platformach nawodnych i podwodnych. Program obejmuje również ładunki i systemy, a także szkolenie operatorów i konserwatorów oraz wsparcie logistyczne.

Jak opublikowano w tym tygodniu przez włoski portal poświęcony obronności Revista Italiana Difesa (RID), decyzja została podjęta po zakończeniu procesu oceny opartego na poufności, będącego wynikiem współpracy między Włochami a Izraelem, i doprowadziła do wyboru BLUE WHALE, pojazdu o nazwie LDAUV, który od kilku lat służy w marynarce wojennej Tel Awiwu i który brał już udział w co najmniej jednym ćwiczeniu na Morzu Śródziemnym prowadzonym przez NATO.

Współpraca nosiła nazwę IIBW (Włosko-Izrael Błękitny Wieloryb) i jest ujęte w umowie ramowej i protokole ustaleń (MoU) w sprawie współpracy w dziedzinie pojazdów LDAUV, podpisanych przez włoskie Sekretariaty Obrony. i Izrael w grudniu 2021 r.

Błękitny wieloryb, w którego rozwoju brał także udział Izrael Aircraft Industries długość 10,9 m, średnica 1,12 m i waga 5,5 tony. Może działać w godz maksymalna głębokość 300 metrówma średnia prędkość 2-3 węzłów i autonomia 30 dni. Modułowy ładunek składa się z: szereg czujników elektroakustycznych, elektrooptycznych i radarowych (na podniesionym maszcie, gdy łódź znajduje się na poziomie wody) i systemy łączności.

Z informacji przekazanych Parlamentowi wynika, że ​​włoska firma CABI Cattaneo opracuje integrację pojazdu z platformami nawodnymi i podwodnymi, FAAM dostarczy pakiet akumulatorów litowo-jonowych, natomiast Elettronica, choć nie ujawniono żadnych szczegółów, ma dostarczyć zestaw EW obejmujący m.in. sygnał. i sprzęt wywiadu komunikacyjnego. ICS Technologies zapewni integrację zestawu sonarów, a BATS Italia zapewni wsparcie logistyczne.

Zgodnie z załączoną dokumentacją współpraca dotyczy wspólnych działań badawczo-rozwojowych mających na celu rozwój IIBW przy równym udziale firm izraelskich i włoskich. Na podstawie tych porozumień program ma na celu rozwój suwerennych kompetencji technologicznych, które mogłyby znaleźć w perspektywie potencjalne zastosowania eksportowe. W tej samej dokumentacji podkreślono również, że nie ma krajowych rozwiązań spełniających wymagania operacyjne ustalone przez włoską marynarkę wojenną. Jak wynika z dokumentu przedstawionego Parlamentowi, szacunkowy całkowity koszt programu wynosi ok 254,3 mln euro, z czego 6 mln przeznaczono już na pierwsze dwa lata programu, który potrwa 13 lat.

Inne marynarki wojenne korzystają z tego typu urządzeń, jak w przypadku Armia USA, która od tego roku ma nową kategorię dronów o niezbyt prostej nazwie. Orca to pierwszy bardzo duży bezzałogowy pojazd podwodny, VSNTEG lub XLUUV jeśli spojrzymy na jego akronim w języku angielskim, armia amerykańska. Boeing dostarczył pierwszą jednostkę z pięciu zaplanowanych w grudniu ubiegłego roku, a kolejne zostaną dostarczone w nadchodzących miesiącach. I tak, można go uznać za wyjątkowo dużego autonomicznego drona podwodnego o długości 26 metrów (dwa razy więcej niż włoski), szerokości 2,5 metra i wadze 80 ton. Jednocześnie korzysta z innych, podobnych, mniejszych urządzeń.

Hiszpania ze swojej strony nie planuje w najbliższej przyszłości zakupu tego typu bezzałogowego okrętu podwodnego, przynajmniej tej wielkości, choć inne mniejsze urządzenia, takie jak Sparus II, zakupiła od katalońskiej firmy Iqua Robotics.

Marynarka Wojenna zakupiła dwie jednostki tego modelu za kwotę 456 254 euro. Obydwa UUV, jak wynika z ich akronimu w języku angielskim, pójdą dalej do pracy w jednostkach nurków Sił Przeciwminowych (FMCM) i Instytutu Hydrograficznego. Jednak przy długości 1,6 metra ma niewiele lub nie ma nic wspólnego z płetwalem błękitnym czy orką.

source