Home News Według członka gabinetu wojennego Gance’a wybory w Izraelu powinny odbyć się we wrześniu. Netanjahu ma słabe poparcie

Według członka gabinetu wojennego Gance’a wybory w Izraelu powinny odbyć się we wrześniu. Netanjahu ma słabe poparcie

0
Według członka gabinetu wojennego Gance’a wybory w Izraelu powinny odbyć się we wrześniu. Netanjahu ma słabe poparcie

Wybory parlamentarne w Izraelu powinny odbyć się we wrześniu. To powiedział członek gabinetu wojennego Benny Ganz, który należał do przywódców opozycji przed rozpoczęciem konfliktu między Izraelem a palestyńskim ruchem Hamasem.

Dziesiątki tysięcy ludzi demonstrowało w niedzielę w Jerozolimie nawoływaniem do nowych wyborów. Ale premier Benjamin Netanjahu odrzucił ich prośbę.

Rocznica wojny

„Musimy uzgodnić datę wyborów we wrześniu, jeśli chcemy, tuż przed pierwszą rocznicą wojny” – powiedział dziś Ganc. Według niego możliwe jest ustalenie daty wyborów i kontynuowanie wojny z palestyńskim ruchem Hamasem, która rozpoczęła się 7 października.

Rozpisania wyborów domagały się także dziesiątki tysięcy ludzi demonstrujących w niedzielę w Jerozolimie. Ich prośbę jednak odrzucił premier Benjamin Netanjahu, twierdząc, że przeprowadzenie wyborów doprowadzi Izrael do paraliżu.

„Doprowadziłoby to do zaprzestania negocjacji w sprawie uwolnienia naszych zakładników i zakończenia wojny, zanim nasze cele zostaną w pełni osiągnięte” – powiedział Netanjahu.

Wejście do rządu

Lider opozycji Ganc został członkiem gabinetu wojennego po rozpoczęciu konfliktu z Hamasem w październiku ubiegłego roku. Nie zgodził się jednak na wstąpienie do rządu. Współpracy z Netanjahu odmówił także inny lider opozycji Jair Lapid, który również wzywa do nowych wyborów.

Przed wybuchem konfliktu Netanjahu zawarł porozumienie rządowe z partiami skrajnie prawicowymi i religijnymi. Przedstawiciele tych partii krytykowali niektóre działania gabinetu wojennego w ostatnich miesiącach.

Z sondażu opublikowanego pod koniec marca wynika, że ​​jedynie 28 proc. Izraelczyków pozytywnie ocenia rządy Netanjahu. Negatywną ocenę wyraziło 57 proc. respondentów.

Część Izraelczyków obwinia premiera za niezapobiegnięcie atakowi terrorystycznemu z 7 października, kiedy według władz napastnicy ze Strefy Gazy zabili 1200 osób, a kolejnych 250 porwali. Jednak popularność Netanjahu spadła jeszcze przed wojną, m.in. z powodu kontrowersyjnej reformy wymiaru sprawiedliwości.

01 – Zmodyfikowano: 2024-04-03 15:47:39 – Feat.: 1 – Tytuł: Izraelski atak zabija pracowników organizacji charytatywnych. Według USA nie powinno to mieć wpływu na negocjacje w sprawie zawieszenia broni 02 – Zmodyfikowano: 2024-04-03 14:05:04 – Feat.: 1 – Tytuł: ONZ rozważy wezwanie do nałożenia embarga na broń na Izrael 03 – Zmodyfikowano : 2024-04-03 13:05:08 – Feat.: 1 – Tytuł: Świat stoi w obliczu podwójnego ryzyka. Po otwartym ataku na Iran istnieje ryzyko szoku naftowego i zmiany kursu

01 – Zmodyfikowano: 2024-04-03 15:47:39 – Feat.: – Tytuł: Izraelski atak zabija pracowników organizacji charytatywnych. Według USA nie powinno to mieć wpływu na negocjacje w sprawie zawieszenia broni 02 – Zmodyfikowano: 2024-04-03 14:05:04 – Feat.: – Tytuł: ONZ rozważy wezwanie do nałożenia embargo na broń na Izrael 03 – Zmodyfikowano: 2024-04-03 12 :16:03 – Feat.: – Tytuł: Atak na pracowników organizacji humanitarnych zagraża polskiej solidarności z Izraelem, oświadczył Tusk 04 – Modyfikowano: 2024-04-03 11:27:50 – Feat.: – Tytuł : Unia Europejska krytykuje ustawę umożliwiającą Izraelowi udaremnienie działań zagranicznych mediów 05 – Modyfikacja: 2024-04-03 08:42:15 – Feat.: – Tytuł: Palestyńczyk ranił samochodem czterech policjantów w Izraelu, był zabity na miejscusource