Home News W izraelskim nalocie zginęli pracownicy organizacji humanitarnych, którzy dostarczali zaopatrzenie

W izraelskim nalocie zginęli pracownicy organizacji humanitarnych, którzy dostarczali zaopatrzenie

0
W izraelskim nalocie zginęli pracownicy organizacji humanitarnych, którzy dostarczali zaopatrzenie

Międzynarodowa organizacja charytatywna World Central Kitchen (WCK) podała, że ​​w izraelskim nalocie zginęło siedem osób pracujących dla tej organizacji w Strefie Gazy.

Według WCK wśród zabitych są obywatele Australii, Wielkiej Brytanii, Polski, jedna osoba posiadająca obywatelstwo amerykańskie i kanadyjskie, a także jeden Palestyńczyk. Jak podaje AFP, spółka WCK dostarczająca pomoc humanitarną do Gazy również ogłosiła decyzję o zawieszeniu swojej działalności w Strefie.

obraz

Pracownicy pojechali dwoma samochodami opancerzonymi oznaczonymi logo organizacji oraz innym pojazdem – napisała w oświadczeniu organizacja World Central Kitchen. Chociaż ruchy konwoju były koordynowane z izraelskim wojskiem, samochody zostały uderzone, gdy opuszczały magazyn w Deir Balah, gdzie pracownicy rozładowali ponad 100 ton humanitarnej pomocy żywnościowej dostarczonej drogą morską do Strefy Gazy, podało WCK.

Według oświadczenia cytowanego przez Al Jazeerę, izraelska armia prowadzi dochodzenie w sprawie incydentu.

Atak na organizacje humanitarne

„To nie jest tylko atak na World Central Kitchen, to atak na organizacje humanitarne, które pomagają w najcięższych warunkach, gdy (niedobory żywności) wykorzystuje się jako broń wojenną” – powiedziała dyrektor wykonawcza WCK Erin Gore. „To niewybaczalne” – dodała.

Media, powołując się na władze palestyńskie, napisały dotychczas o czterech zabitych zagranicznych pracownikach i ich palestyńskim kierowcy, których ciała przewieziono do szpitala Al-Aksa w Deir Balah w centralnej części Strefy Gazy.

obraz

Firma World Central Kitchen (WCK) wraz z hiszpańską organizacją pozarządową Open Arms organizuje dostawę pomocy humanitarnej do Strefy Gazy korytarzem morskim z Cypru. W sobotę organizacja dostarczyła do Strefy Gazy około 330 ton pomocy trzema statkami.

Premier Australii Anthony Albanese potwierdził, że jedną z ofiar śmiertelnych jest australijska pracownica pomocy Lalzawmi Frankcom. Jak podaje ABC News, przez pięć lat pracowała w WCK z siedzibą w Bangkoku, gdzie odpowiadała za zarządzanie działalnością firmy na kontynencie azjatyckim.

Według Albanese rząd skontaktował się z ambasadorem Izraela i oczekuje „pełnej odpowiedzialności” – cytuje premiera Reuters.

Izrael prowadzi dochodzenie w sprawie ataku

„Izraelskie wojsko (IDF) prowadzi dogłębną analizę… aby zrozumieć okoliczności tego tragicznego zdarzenia” – stwierdzono w izraelskim oświadczeniu. „IDF podejmuje znaczne wysiłki, aby umożliwić bezpieczne dostarczanie pomocy humanitarnej i ściśle współpracuje z WCK” – oznajmiło izraelskie wojsko

Według firmy badawczej Aid Worker Security Databse od początku obecnej wojny w Strefie Gazy zginęło około 200 pracowników organizacji humanitarnych.

obraz

Konflikt został wywołany na początku października ubiegłego roku atakami terrorystycznymi palestyńskiego ruchu Hamas i powiązanych z nim organizacji w południowym Izraelu, co skłoniło Tel Awiw do rozpoczęcia ofensywy lądowej w Strefie Gazy w celu wyeliminowania Hamasu.

Według regularnych raportów władz palestyńskich, według stanu na poniedziałek w walkach zginęło 32 845 Palestyńczyków, w większości cywilów. Według Izraela zginęło ponad 13 000 bojowników Hamasu i 600 izraelskich żołnierzy.

01 – Zmodyfikowano: 2024-04-02 05:48:14 – Feat.: – Tytuł: Hezbollah grozi Izraelowi odwetem za atak na irański konsulat w Damaszku 02 – Zmodyfikowano: 2024-04-02 05:16:26 – Feat.: – Tytuł: Al-Dżazira potępiła kroki Izraela zmierzające do zakazu jej nadawania 03 – Zmodyfikowano: 2024-04-01 21:02:00 – Feat.: – Tytuł: Kroki Izraela zmierzające do zakazu Al-Dżaziry są niepokojące, Biały Dom reaguje 04 – Zmodyfikowano: 2024-04-01 18:35:24 – Feat.: – Tytuł: Iran wezwał społeczność międzynarodową do odpowiedzi na izraelski atak w Syrii 05 – Zmodyfikowano: 2024-04-01 17:44:00 – Feat.: – Tytuł: Izraelski parlament przyjął ustawę zezwalającą na zakaz nadawania telewizji Al-Dżazirasource