Home News "Valladolid w języku" będzie bronić kina i literatury jako "motorem języka hiszpańskiego na świecie"

"Valladolid w języku" będzie bronić kina i literatury jako "motorem języka hiszpańskiego na świecie"

0
"Valladolid w języku" będzie bronić kina i literatury jako "motorem języka hiszpańskiego na świecie"

Pisarze, dziennikarze, intelektualiści i filmowcy będą bohaterami drugiej edycji „Valladolid w języku”, „przestrzeni spotkania”, jak powiedział przewodniczący Rady Prowincjalnej Conrado Íscar, od 8 do 19 kwietnia , która stara się umocnić swoją pozycję jako „coroczne forum analiz i debat na temat znaczenia języka hiszpańskiego dla kultury, gospodarki i społeczeństwa”. Laureat Nagrody Cervantesa Sergio Ramírez, José Luis Garci, Carmen Posadas, Luis Alberto de Cuenca i Rodrigo Cortés będą bohaterami wydarzenia, którego motto brzmi „Wspólna ojczyzna Hiszpanów”.

Prezes Fundacji Godofredo Garabito y Gregorio Guillermo Garabito, który promuje tę inicjatywę, wyjaśnił, że w tej edycji konkurs będzie zastanawiał się nad związkami kina, literatury i języka z wielkimi nazwiskami kultury Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej, za bycie kinem w XX i XXI wieku, wraz z literaturą, „wielką siłą napędową języka hiszpańskiego na świecie”. „Tak jak miało to miejsce wieki temu, na naszej ziemi muszą decydować się losy języka hiszpańskiego” – zauważył, nawiązując do projektu, który „rozwija się, aby w dalszym ciągu przekształcać prowincję w punkt odniesienia pod względem języka hiszpańskiego”.

W tym roku Międzynarodowy Tydzień Filmowy w Valladolid zostaje sponsorem i jest kuratorem latynoamerykańskiej serii filmów „Stories of Change”, która obejmuje cztery tytuły: kolumbijska „La Jauría” (Andrésa Ramíreza), chilijska „The Colonists” ( Felipe Gálveza), argentyński „Smog w twoim sercu” (autor: Lucía Seles) i meksykański „Tótem” (autor: Lila Avilés). To cztery tytuły, które, jak powiedział reżyser Seminci, José Luis Cienfuegos, „mają na celu odzwierciedlenie heterodoksji i żywotności dzisiejszego kina latynoamerykańskiego oczami nowych talentów, które stanowią przykład różnorodności stylów i tematów nowego kina Kino latynoamerykańskie.

Las filmy będą pokazywane sukcesywnie od 8 do 11 kwietnia w Broadway Cinemas, a cykl dopełnią 12, 15 i 16 kwietnia trzema innymi hiszpańskimi tytułami, których reżyserzy wezmą udział w różnych spotkaniach z publicznością w Teatrze Zorrilla: „Teresa” Pauli Ortiz (która porozmawia z Maríą José Solano i Karina Sainz Borgo 17-go o 18:30); „Zacznij od nowa” – José Luis Garci (który będzie rozmawiał z Luisem Alberto de Cuenca następnego tego samego dnia o 20:30); oraz „Miłość na swoim miejscu” Rodrigo Cortésa (który spotka się z Jesúsem Calero 18 stycznia o 20:30).

Program spotkań zakończy się 18 grudnia w południe w Auli Uniwersytetu w Valladolid spotkaniem szefów festiwali filmowych, podczas którego Cienfuegos, dyrektor Festiwalu w Maladze Juan Antonio Vigar i dyrektor generalny przedstawią udział od Fundacji Festiwalu Sitges, Mónica García; oraz z rozmową Carmen Posadas i Jesúsa Calero tego samego dnia w Zorrilla, która rozpoczęła się o 20:30.

Ponadto 19 kwietnia o godzinie 11:00 w Pałacu Pimentel laureat Nagrody Sergio Ramíreza Cervantesa będzie rozmawiał z Paulą Cadenas, córką zwycięzcy Cervantesa Rafaela Cadenasa, podczas przemówienia z okazji 30. rocznicy wydania „Dokumentu Valladolid”, którą w 1994 roku podpisali wszyscy żyjący wówczas Nagród Cervantesa w obronie Hiszpanów. Przy tej okazji zaprezentowana zostanie aktualizacja dokumentu, uwzględniająca nowe wyzwania, jakie dla języka stawiają sieci społecznościowe czy sztuczna inteligencja.

source