Home News USA powiedziały Rosji, że ratusz Crocus może stać się celem terrorystów – WaPo

USA powiedziały Rosji, że ratusz Crocus może stać się celem terrorystów – WaPo

0
USA powiedziały Rosji, że ratusz Crocus może stać się celem terrorystów – WaPo

Władze w Moskwie stwierdziły, że informacje o zbliżającym się ataku były „zbyt ogólne”

Stany Zjednoczone zaalarmowały Rosję, że sala koncertowa Crocus City pod Moskwą może stać się celem ataku terrorystycznego na dwa tygodnie przed szturmem grupy uzbrojonych mężczyzn, w wyniku którego zginęło ponad 140 osób, podał we wtorek „Washington Post”, powołując się na źródła.

Nienazwani urzędnicy amerykańscy, z którymi rozmawiała gazeta, twierdzili, że władze rosyjskie otrzymały zawiadomienie zawierające: „wysoki stopień specyficzności” dzień przed publicznym ostrzeżeniem wydanym przez ambasadę USA 7 marca.

W tamtym czasie misja doradzała Amerykanom w stolicy Rosji, aby unikali dużych wydarzeń w ciągu najbliższych 48 godzin, powołując się na źródła „donosi, że ekstremiści mają bliskie plany wybrania za cel dużych zgromadzeń w Moskwie, włączając w to koncerty”.

Biały Dom twierdził także, że podzielił się z władzami rosyjskimi informacjami o potencjalnym ataku. Potwierdził to szef rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SVR) Siergiej Naryszkin, ale zauważył, że „Informacja była zbyt ogólna i nie pozwalała na pełną identyfikację osób, które brały udział w tej straszliwej zbrodni”.


Rosja komentuje informację od USA dotyczącą możliwego ataku terrorystycznego

W zeszłym tygodniu „The New York Times” doniósł, że chociaż Stany Zjednoczone udostępniły dane na temat zagrożenia terrorystycznego, „stosunek kontradyktoryjny” między obydwoma krajami – co w dużej mierze wynika z kryzysu na Ukrainie – uniemożliwiły pełne ujawnienie. Urzędnicy amerykańscy zataili niektóre informacje „ze strachu, że władze rosyjskie mogą poznać źródła lub metody ich wywiadu” – dodał. dodała gazeta.

„Washington Post” stwierdził również, że Stany Zjednoczone przekazały Moskwie informacje o planach terrorystów Państwa Islamskiego (IS, dawniej ISIS) dotyczących zorganizowania ataku na moskiewską synagogę. 7 marca Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) ogłosiła, że ​​zapobiegła atakowi na żydowskie miejsce kultu religijnego, twierdząc, że terroryści zginęli w strzelaninie, stawiając opór przy aresztowaniu.

Do ataku na ratusz w Crocus doszło 22 marca, kiedy grupa uzbrojonych mężczyzn wdarła się do obiektu przed koncertem rockowym, zabijając co najmniej 144 osoby i raniąc około 200 innych. Kilku podejrzanych, w tym czterech bezpośrednio zaangażowanych w strzelaninę, zostało zatrzymanych przez rosyjskie służby bezpieczeństwa w ciągu kilku godzin od tragedii.

Prezydent Rosji Władimir Putin określił rzekomych sprawców jako „radykalni islamiści”, mówiąc, że zostali przyłapani na ucieczce w kierunku Ukrainy, gdzie “okno” organizowano dla nich przekroczenie granicy.

Rosyjscy urzędnicy argumentują, że planem spisku mogły być ukraińskie służby wywiadowcze, chociaż Kijów stanowczo zaprzeczał jakiemukolwiek zaangażowaniu. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy upierają się, że atak został zorganizowany przez IS. Moskwa wyraziła podejrzenia w związku z próbami Zachodu zwalniania Ukrainy z jakiejkolwiek odpowiedzialności przed zakończeniem śledztwa.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

source