Home News Stany Zjednoczone przerywają atak rakietami i dronami na jeden ze swoich niszczycieli na Morzu Czerwonym

Stany Zjednoczone przerywają atak rakietami i dronami na jeden ze swoich niszczycieli na Morzu Czerwonym

0
Stany Zjednoczone przerywają atak rakietami i dronami na jeden ze swoich niszczycieli na Morzu Czerwonym

Armia Stanów Zjednoczonych przerwała atak rakietami i dronami wystrzelonymi przez jemeńskich rebeliantów Houthi na jeden z ich najlepszych statków rozmieszczonych na Morzu Czerwonym, „USS Gravely”, rozmieszczony na tym obszarze po „wojnie” wypowiedzianej przez tę grupę powstańców przeciwko interesom Zachodu w odwecie za ofensywę Izraela w Gazie.

Jak doniesiono w sieci społecznościowej) i CENTCOM pomyślnie zaatakowany i zniszczony jeden nadlatujący przeciwokrętowy pocisk balistyczny (ASBM) i dwa drony wystrzelony przez wspieranych przez Iran terrorystów Houthi z Jemenu w stronę USS Gravely na Morzu Czerwonym.”

Nie zgłoszono żadnych obrażeń ani uszkodzeń ze statków amerykańskich, koalicyjnych ani handlowych. Dodatkowo w tym okresie siły CENTCOM zniszczyły mobilny system rakiet ziemia-powietrze na terytorium kontrolowanym przez Houthi.

„Systemy te miały stanowić zagrożenie dla sił amerykańskich i koalicyjnych oraz statków handlowych w regionie” – wyjaśnia amerykańskie dowództwo.

USS Gravely to 57. niszczyciel klasy Arleigh Burke należący do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych i został zwodowany w 2009 roku. 31 stycznia musiał już odeprzeć kolejny atak rebeliantów Houthi.

Huti, którzy od 2015 roku kontrolują stolicę Jemenu, Sanę i inne obszary na północy i zachodzie kraju, w wyniku wspomnianej ofensywy przeprowadzili kilka ataków na terytorium Izraela i na statki mające jakieś połączenia z Izraelem, a także statki amerykańskie i brytyjskie w odpowiedzi na bombardowania Jemenu.

source