Home News Rząd złoży skargę do Trybunału Konstytucyjnego na „zgodę” ustaw PP i Vox

Rząd złoży skargę do Trybunału Konstytucyjnego na „zgodę” ustaw PP i Vox

0
Rząd złoży skargę do Trybunału Konstytucyjnego na „zgodę” ustaw PP i Vox

Rząd chce sparaliżować uchylenie ustaw Demokratycznej Pamięci i zastąpić je przepisami „zgody” w społecznościach, w których rządzą w koalicji PP i Vox. Tak jest w przypadku Castilla y León czy Wspólnoty Walenckiej. W Aragonii władza popularnego Jorge Azcóna uchyliła już autonomiczny tekst z 2018 r. i opracowuje w jego miejsce plan „zgody, pojednania i pamięci”.

Według kanału Ser i potwierdzonego przez Félixa Bolañosa, ministra prezydencji, rząd planuje odwołać się do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy, która „chce wybielić frankizm, dyktaturę i okrucieństwa, które popełniła”.

Minister Polityki Terytorialnej i Pamięci Demokratycznej Ángel Víctor Torres wystąpi w najbliższy poniedziałek publicznie, aby szczegółowo przedstawić działania, jakie jego departament przeprowadzi w związku z uchyleniem autonomicznych ustaw i dekretów dotyczących pamięci demokratycznej, które miały miejsce w Aragonii, Walencji, a ostatnio w Kastylii i León.

W zeszłym tygodniu grupy Popular i Vox w Kortezach Kastylii i León podniosły Concordię do rangi prawa, którego treść zastąpi Dekret o pamięci historycznej i demokratycznej zatwierdzony w 2018 r. przez ostatni rząd Juana Vicente Herrery, decyzją cel „honorowania i ochrony” wszystkich ofiar prześladowań lub przemocy z powodów ideologicznych, religijnych i społecznych w latach 1931–1978.

Po zarejestrowaniu projektu ustawy Concordia de Castilla y León rzecznicy PP i Vox, Raúl de la Hoz i Carlos Menéndez, wyjaśnili na konferencji prasowej treść tekstu, który jest zgodny z częścią porozumienia rządowego podpisanego dwa lata temu przez oba partie polityczne, które umożliwiły inwestyturę Alfonso Fernándeza Mañueco i które, jak mają nadzieję, zostaną zatwierdzone przez Kortezy w okresie posiedzeń, który kończy się pod koniec czerwca.

Ustawa ta obejmie wydarzenia, które miały miejsce pomiędzy 1931 r. (II Rzeczpospolita) a 1978 r. (zatwierdzenie Konstytucji). Według popularnych nie chodzi tu o zrównanie ofiar obu reżimów, ale o odrzucenie wszelkich naruszeń Praw Człowieka niezależnie od tego „kto, kiedy i gdzie”. Ze swojej strony rzecznik Vox stwierdził, że istnieje „powiązanie historiograficzne” między tymi dwoma okresami.

Norma przewiduje utworzenie Komisji Ekshumacyjnej, która będzie miała charakter rozstrzygający dla akt zawierających kryteria techniczne i zastąpi dotychczasową Radę Techniczną odpowiedzialną za podejmowanie decyzji w tych działaniach. Ta jednostka nie będzie miała reprezentacji skojarzeń odzyskiwania pamięci.

W uzasadnieniu ustawa stwierdza, że ​​„nigdy nie istniało zgodne sprawozdanie na temat Drugiej Republiki, wojny domowej i frankizmu” oraz że „nie miało to też miejsca wśród historyków”.

Przedstawienie tej zasady zamyka jeden z najbardziej kontrowersyjnych punktów umowy PP-Vox z marca 2022 roku, w ramach której zobowiązano się do rozpoczęcia przetwarzania „przed 30 czerwca” tego roku.

Zasada ta wywołała ostrą krytykę ze strony organizacji pamięci i rządu centralnego, który ma ogłosić działania zapobiegające temu, aby regulacje regionalne były „de facto” uchyleniem stanowej ustawy o pamięci demokratycznej.

source