Home News Rosja przygotowuje się do zmobilizowania w czerwcu 300 000 dodatkowych żołnierzy na wojnę na Ukrainie

Rosja przygotowuje się do zmobilizowania w czerwcu 300 000 dodatkowych żołnierzy na wojnę na Ukrainie

0
Rosja przygotowuje się do zmobilizowania w czerwcu 300 000 dodatkowych żołnierzy na wojnę na Ukrainie

Prezydent Ukrainy, Wołodymir Zełenskioświadczył w środę, że Rosja przygotowuje się do mobilizacji w czerwcu 300 000 dodatkowych żołnierzy. „Mogę zapewnić, że Rosja przygotowuje się do zmobilizowania 1 czerwca 300 000 dodatkowych żołnierzy” – powiedział podczas konferencji prasowej w Kijowie z prezydentem Finlandii. Aleksander Stubb.

Zapytany o potrzeby armii ukraińskiej w tym zakresie Zełenski odmówił podania konkretnych liczb, ale zapewnił, że w ciągu całego roku „nie potrzeba pół miliona”. Sam prezydent Ukrainy, który wczoraj ratyfikował ustawa obniżająca wiek mobilizacji z 27 do 25 latpowiedział w grudniu ubiegłego roku, że dowódcy armii zwrócili się o mobilizację 500 000 dodatkowych ludzi.

Ze swojej strony na konferencji prasowej Stubb nie chciał spekulować na temat scenariusza, w którym Finlandia mogłaby wysłać wojska na Ukrainę. „Nie ma powodu, aby Finlandia wysyłała wojska na Ukrainę. Wspieramy Ukrainę w każdy możliwy sposób”– podkreślił prezydent Finlandii, który w środę podpisał porozumienie o zapewnieniu Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa na najbliższe dziesięć lat. W obecnym kontekście priorytetem jest zapewnienie Kijowowi broni, amunicji i szkoleń, a także utorowanie mu drogi do Unii Europejskiej (UE) i NATO – stwierdził.

Wzrasta liczba żołnierzy po ataku w Moskwie

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w środę o wzroście liczby osób, które zaciągnęły się do Sił Zbrojnych kraju od czasu islamistycznego ataku na salę koncertową w Moskwie, do którego doszło dziesięć dni temu i w którym wzięło udział ponad 140 osób.

Według najnowszego raportu Ministerstwa Obrony pod przewodnictwem Siergieja Szojgu od tego wydarzenia do armii zaciągnęło się ponad 16 000 osób, w większości z „chęcią pomszczenia tych, którzy zginęli w tragedii, która wydarzyła się 22 grudnia”. „Marzec 2024 w regionie”. Podobnie Ministerstwo Obrony wskazało, że przy tempie prawie 1700 osób dziennie Siły Zbrojne Rosji odnotowały „znaczący wzrost” liczby poborów, licząc od początku roku ponad 100 000 ludzi.

Ukraina opowiada się za dalszym atakiem na Rosję pomimo wątpliwości USA

Rząd Ukrainy bronił znaczenia kontynuowania ataków na terytorium Rosji na „infrastrukturę wojenną” dzień po publicznym oświadczeniu Sekretarza Stanu Stanów Zjednoczonych Antony’ego Blinkena, że Administracja Joe Bidena „nie wspiera ani nie ułatwia” tego typu działań „poza” terytorium Ukrainy.

Podczas oficjalnej wizyty we Francji Blinken opowiadał się za dalszą pomocą ukraińskim siłom zbrojnym, dystansował się jednak od ataków na Rosję, które nasiliły się w ostatnich tygodniach i rozprzestrzeniły na obszary oddalone od wspólnej granicy.

Jeden z głównych doradców prezydenta Wołodymira Zełenskiego Mijaiło Podoliak dał jasno do zrozumienia w środę, że będzie kontynuował te działania. „Jeśli nie zaatakujemy infrastruktury wojennej Rosji, w tym rafinacji ropy naftowej, jak możemy znacząco zmniejszyć potencjał agresji?” – powiedział.

W tym sensie stwierdził, że są to ataki „specyficzne” i chronione prawem międzynarodowym, podkreślając także, że sankcje przyjęte przez różne rządy, w tym Waszyngton, w dalszym ciągu pozostawiają Moskwie „ogromne możliwości” dalszego „finansowania agresji”.

source