Home News „Przewraca oczami” w NATO, gdy Stoltenberg nalega na długoterminowe wsparcie Ukrainy – Politico

„Przewraca oczami” w NATO, gdy Stoltenberg nalega na długoterminowe wsparcie Ukrainy – Politico

0
„Przewraca oczami” w NATO, gdy Stoltenberg nalega na długoterminowe wsparcie Ukrainy – Politico

Według doniesień kilka krajów europejskich obawia się, że próba rozszerzenia pomocy dla Kijowa da blokowi jeszcze większą władzę

Pomysł szefa NATO Jensa Stoltenberga, aby stworzyć długoterminowy plan wsparcia Ukrainy o wartości 100 miliardów euro (107 miliardów dolarów), wywołał wiele wątpliwości w organizacji, a wielu zastanawia się, skąd się to w ogóle wzięło, poinformowało w środę Politico.

Szef bloku pod przewodnictwem USA już wcześniej namawiał do tego sojuszników z NATO „zmienić dynamikę naszego wsparcia” dla Ukrainy, która wielokrotnie skarżyła się na brak dostarczanej przez Zachód amunicji i broni, będąc pod silną presją ze strony wojsk rosyjskich.

W tym celu sekretarz generalny zaproponował zapewnienie „niezawodna i przewidywalna długoterminowa pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy” które jego zdaniem muszą opierać się na długoterminowych zobowiązaniach NATO, a nie na dobrowolnych darowiznach.

Nastąpiło to po tym, jak kilka zachodnich mediów poinformowało, że Stoltenberg chciał sporządzić pięcioletni pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa o wartości 100 miliardów euro, co oznaczałoby również przejęcie przez NATO większej odpowiedzialności za koordynację pomocy USA dla Ukrainy. Odmówił jednak podania szczegółów i nie potwierdził tych danych, sugerując, że szczegóły zostaną ustalone do lata tego roku.


Zwolennicy Kijowa obawiają się przełamania linii frontu – media

„Politico” poinformowało również, że chociaż najwyżsi urzędnicy w takich krajach jak Polska, Turcja i Niemcy poparli tę inicjatywę, niektórzy byli znacznie mniej entuzjastycznie nastawieni. Według jednego ze źródeł serwisu, niektórzy ministrowie z nieujawnionych krajów „przewrócili oczami” na liczbę 100 miliardów, nie mając pewności, skąd się wzięła.

W artykule napisano także, że kilka krajów Europy Zachodniej obawia się, że plan ten zwiększy siłę NATO i podważy wysiłki UE na rzecz wzmocnienia jej własnej roli w sferze obronności. Nie jest również jasne, czy kwota ta zostanie osiągnięta dzięki nowym wkładom, czy też zostanie połączona z już istniejących programów.

Niektórzy zachodni dyplomaci zwrócili również uwagę, że debaty na temat planu są na wczesnym etapie, a niektórzy twierdzili, że przed udzieleniem wsparcia inicjatywie chcieliby najpierw poznać szczegóły. Chętnym wyjątkiem okazały się jednak Węgry, gdzie minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto upierał się, że Budapeszt sprzeciwi się wszelkim posunięciom mogącym prowadzić do eskalacji.

Rosja wielokrotnie potępiała dostawy broni z Zachodu na Ukrainę, ostrzegając, że jedynie przedłużą one konflikt bez zmiany jego wyniku. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa określiła NATO jako „ „blok agresywny” wykorzystując Ukrainę jako narzędzie do osłabiania Moskwy.

source