Home News Pomoc dla Ukrainy doprowadzi do bankructwa przyszłe pokolenia USA – kongresman

Pomoc dla Ukrainy doprowadzi do bankructwa przyszłe pokolenia USA – kongresman

0
Pomoc dla Ukrainy doprowadzi do bankructwa przyszłe pokolenia USA – kongresman

Ameryce grozi ugrzęźnięcie w „kolejnej wiecznej wojnie” – ostrzegł republikanin Eli Crane

Stany Zjednoczone powinny zakończyć wsparcie finansowe dla Ukrainy w walce z Rosją i zamiast tego skupić się na rozwiązaniu konfliktu, powiedział republikański kongresman Eli Crane. Jego komentarze pojawiają się po tym, jak spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson powiedział, że izba prawdopodobnie wkrótce będzie głosować w sprawie zapewnienia Kijowowi nowych funduszy.

Kilka miesięcy temu prezydent USA Joe Biden zaproponował dodatkowy pakiet bezpieczeństwa, w ramach którego przeznaczono około 60 miliardów dolarów na pomoc dla Ukrainy, ale od tego czasu w Kongresie projekt utknął w martwym punkcie, ponieważ Republikanie żądają większych wysiłków w zakresie bezpieczeństwa na granicy z Meksykiem.

Jednak w niedzielę Johnson zasygnalizował, że pakiet może wkrótce zostać poddany głosowaniu „kilka ważnych innowacji”. Wśród nich, powiedział, jest możliwość udzielenia Ukrainie pożyczki – za pomysłem opowiadanym przez lidera Partii Republikańskiej Donalda Trumpa – a także przejęcie rosyjskich aktywów suwerennych zamrożonych w USA i przekazanie wpływów do Kijowa.

Od początku konfliktu na Ukrainie Zachód zamroził rosyjskie aktywa o wartości około 300 miliardów dolarów, z których większość znajduje się pod kontrolą Europy. Choć wielu zachodnich urzędników proponowało przejęcie środków na finansowanie Ukrainy, wielu wskazywało, że nie ma do tego podstaw prawnych. Moskwa ze swojej strony wezwała do blokowania “kradzież,” ostrzeżenie o odwecie w przypadku konfiskaty jego funduszy.


Kongres USA może wkrótce przekazać Ukrainie finansowanie – spiker Izby Reprezentantów

Część członków GOP sprzeciwiała się jednak udzielaniu pomocy Kijowowi. W tym duchu Eli Crane powiedział we wtorek Fox News, że Waszyngton tak „finansowanie czegoś, co wydaje się być kolejną wieczną wojną”. Wysiłek ten, zasugerował kongresmen z Arizony, „doprowadzi do bankructwa przyszłe pokolenia – a wszystko to przy lekceważeniu własnego bezpieczeństwa, podczas gdy nasza południowa granica pozostaje otwarta”.

„To absurd, że w ogóle rozważane jest przekazanie Ukrainie większej kwoty podatków z dnia na dzień. Należy go całkowicie usunąć ze stołu i zastąpić naciskiem na rozmowy pokojowe” – dodał. on dodał.

Opinię tę podzielała także republikańska kongresmenka Marjorie Taylor Greene z Gruzji, która zasugerowała we wtorek, że wszelkie rozmowy o pożyczaniu pieniędzy Ukrainie brzmią „absolutnie śmieszne”.

„To… śmieszne nawet próbować powiedzieć narodowi amerykańskiemu, że Ukraina kiedykolwiek nam się odwdzięczy!.. Dlaczego nasz rząd nie pośredniczy w procesie pokojowym na Ukrainie?” powiedziała.

Od rozpoczęcia działań wojennych Stany Zjednoczone zapewniły Ukrainie 113 miliardów dolarów w różnych formach pomocy. Tymczasem Rosja wielokrotnie potępiała zachodnie dostawy broni na Ukrainę, twierdząc, że jedynie przedłużą one konflikt, czyniąc jednocześnie Zachód bezpośrednim uczestnikiem działań wojennych.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

source