Home News Polska elita polityczna ogarnięta skandalem z fałszywymi dyplomami

Polska elita polityczna ogarnięta skandalem z fałszywymi dyplomami

0
Polska elita polityczna ogarnięta skandalem z fałszywymi dyplomami

W sprawie prywatnego uniwersytetu toczy się śledztwo w związku z podejrzeniem zorganizowanej działalności przestępczej

Prywatny uniwersytet w Polsce i wielu jego znanych absolwentów zostało uwikłanych w skandal korupcyjny związany z przekupstwem i fałszywymi tytułami magisterskimi.

Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) prowadzi dochodzenie w warszawskiej uczelni menedżerskiej Collegium Humanum pod kątem nielegalnego handlu dyplomami MBA (Master’s in Business Administration). Jak podają lokalne media, absolwentami placówki jest kilku znanych radnych dzielnicowych i burmistrzów miast.

Francuski dziennik „Le Monde” określił skandal jako wstyd dla całej polskiej elity politycznej i symbol nepotyzmu w kraju.

Posiadanie dyplomu MBA jest warunkiem dostępu do dobrze płatnych stanowisk w zarządach polskich spółek publicznych i samorządach. Collegium Humanum oferuje studia m.in. na kierunkach zarządzanie, finanse i rachunkowość oraz prawo. Jak podaje „Le Monde”, uczelnia przyznała dyplomy po niecałym semestrze.

Wśród absolwentów Collegium Humanum znalazł się prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Zasiada także w radach nadzorczych dwóch spółek komunalnych i zarabia około 8 000 dolarów miesięcznie – podaje lokalny portal tuwroclaw.com.

W ciągu ostatnich dwóch lat program został wykryty w wyniku dochodzeń mediów, a władze zajęły się nim w lutym. Według CBA podejrzana zorganizowana grupa przestępcza działająca na uczelni wydała dokumenty ukończenia studiów za łapówki na kwotę 112 000 dolarów. W związku ze sprawą CBA w ciągu ostatnich dwóch miesięcy aresztowało siedem osób, w tym założyciela i rektora uczelni. Według „Le Monde” zarzuty postawiono około 30 osobom związanym z establishmentem.

Realizacja tego planu stała się możliwa w 2017 r., kiedy rządząca wówczas partia Prawo i Sprawiedliwość wprowadziła zapis obniżający wymagania na stanowiska w spółkach publicznych. Wcześniej konieczny był doktorat z ekonomii lub prawa albo egzamin państwowy, choć zmiany otworzyły stanowiska dla absolwentów z tytułem MBA.


Unijni prokuratorzy podejmują śledztwo w sprawie korupcji Von der Leyen – Politico

Prezydent Warszawy poinformował w zeszłym tygodniu, że Urząd Miasta przeprowadził kontrolę osób wchodzących w skład organów nadzorczych i organów spółek komunalnych. Rafał Trzaskowski ostrzegł, że absolwenci kontrowersyjnej uczelni będą musieli zdać egzamin państwowy, aby utrzymać swoje stanowiska – podają lokalne media.

Collegium Humanum wydało oświadczenie, w którym poinformowało o zakończeniu swojej działalności „nie są w żaden sposób zagrożone” przez rozwój sytuacji i że instytucja „kontynuuje swoją misję edukacyjną, dbając o bezpieczeństwo uczniów i kadry”.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

source