Home News „Pewne odbicie” w zakresie odmowy oddania narządów

„Pewne odbicie” w zakresie odmowy oddania narządów

0
„Pewne odbicie” w zakresie odmowy oddania narządów

Dyrektor Krajowej Organizacji Transplantacyjnej, Beatriz Domínguez-Gil, pamiętając o tym, nalegał, aby unikać niepotrzebnych strat w procesie przeszczepiania narządów w naszym kraju W zeszłym roku nastąpił „pewny wzrost” liczby odmów przekazania darowizn nad którymi trzeba popracować, podaje odc.

Zapewniał to jednak „utrzymanie tego poziomu doskonałości” działalności transplantacyjnej w Hiszpanii „jest celem samym w sobie” patrząc w przyszłość. Poinformowano o tym z okazji Narodowego Dnia Transplantacji, który obchodzony był w najbliższą środę, w ramach wydarzenia zorganizowanego przez Unię Federacji Przeszczepów Narządów Solidnych w siedzibie Fundacji ONCE.

«Czasami jesteśmy trochę przytłoczeni, bo wydaje się, że jeśli nie rośniemy, to jest to zła wiadomość. Prawda jest taka, że ​​utrzymanie tego poziomu doskonałości jest już celem samym w sobie” – wskazał, dodając, że z tego też nie są zadowoleni.

«Lista oczekujących wydłuża się, zwłaszcza w przypadku narządów, które przeszczepiamy najczęściej. Dokładnie i paradygmatycznie, lista oczekujących nie zmniejsza się, ale stale rośnie. A im więcej przeszczepów, tym bardziej wzrasta” – powiedział.

Z drugiej strony zwrócił także uwagę na potrzebę udoskonalenia i optymalizacji wszystkich narządów dostępnych do przeszczepienia. „W tym przypadku z pomocą przychodzą nam technologie i techniki konserwacji, które musimy zastosować w sposób zrównoważony również dla naszego krajowego systemu opieki zdrowotnej” – podkreślił.

Kolejnym celem ONT w zakresie poprawy działalności jest wsparcie specjalistów, ponieważ mimo znacznego wzrostu aktywności w ostatnich latach sieć dysponuje zasobami „niewiele większymi niż te, którymi dysponowała dawno temu”. „Mówię przede wszystkim o zasobach ludzkich. Musimy popracować nad tym, jak dostosować strukturę zespołów koordynacyjnych i zespołów transplantacyjnych do rosnącego wolumenu działalności” – podkreślił.

source