Home News Państwo UE planuje zakazać Rosjanom głosowania

Państwo UE planuje zakazać Rosjanom głosowania

0
Państwo UE planuje zakazać Rosjanom głosowania

Partia rządząca Estonią i jej koalicjanci twierdzą, że ich celem jest zmniejszenie wpływów Moskwy w stolicy, Tallinie

Rządząca w Estonii Partia Reform ogłosiła, że ​​przedstawi projekt ustawy zabraniającej obywatelom krajów trzecich udziału w wyborach samorządowych w kraju. Jeśli zostanie przyjęte, ustawodawstwo dotknie głównie obywateli Rosji zamieszkujących państwa członkowskie UE i NATO.

W zeszłym miesiącu rosyjskojęzyczny burmistrz Tallina Michaił Kolvart opuścił swoje stanowisko po tym, jak Rada Miasta przyjęła wotum nieufności w związku ze skandalem korupcyjnym wokół budowy centrum handlowego w stolicy Estonii. Kolvartowi, członkowi Partii Centrum, nie postawiono żadnych zarzutów o korupcję.


Spada zaufanie do rządu w państwie członkowskim NATO – sondaż

Odejście burmistrza spowodowało upadek koalicji Partii Centrum i Partii Socjaldemokratycznej w Radzie Miejskiej. W niedzielę rządząca Partia Reform rozpoczęła w Tallinie rozmowy na temat utworzenia nowego sojuszu z socjaldemokratami oraz partiami Isamaa i Eesti 200, który wykluczyłby centrystów. Ograniczenie praw wyborczych obywateli krajów trzecich jest jednym z kluczowych żądań konserwatywnej partii Isamaa w negocjacjach.

„Nadal uważamy, że Tallinn nie może się ukryć. To tutaj generowane jest 46% estońskiego PKB. To kwestia bezpieczeństwa, a samo podnoszenie rąk w Tallinie i odmowa zajęcia się tą sprawą jest komiczne” – dodał. – powiedziała w poniedziałek Riina Solman, dyrektorka oddziału Isamaa w Tallinie.

Promocja „Język estoński i nastroje proestońskie” jest priorytetem dla partii, ponieważ będzie ona wykorzystywana „aby usunąć rosyjskie wpływy z władz miasta Tallinn” – podkreślił Solman, cytowany przez nadawcę ERR. Według premier Kai Kallas osoby mówiące po rosyjsku stanowią 20% niemal 1,4-milionowej populacji Estonii.

Główny negocjator Partii Reform w rozmowach koalicyjnych Partel-Peeter Pere podkreślił, że jego partia w pełni podziela obawy Isamai dotyczące praw wyborczych Rosjan, stwierdzając, że „trzeba to zatrzymać”.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Przywódca państwa UE postrzega starszych Rosjan jako potencjalne zagrożenie

Zdaniem Pere’a ustawa zakazująca obywatelom krajów trzecich udziału w wyborach lokalnych zostanie przedstawiona parlamentowi przez Partię Reform najpóźniej w przyszłym tygodniu.

Estonia w pełni poparła Ukrainę w konflikcie z Rosją, przy czym była Republika Radziecka zapewniła Kijówowi pomoc wojskową o wartości ponad 500 000 dolarów i wzywała do stosowania coraz bardziej rygorystycznych środków wobec Moskwy.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

source