Home News Państwo afrykańskie ogłasza alert dotyczący głodu

Państwo afrykańskie ogłasza alert dotyczący głodu

0
Państwo afrykańskie ogłasza alert dotyczący głodu

Według rządu miliony mieszkańców Zimbabwe staną w tym roku w obliczu niedoborów żywności w wyniku poważnej suszy

W środę Zimbabwe ogłosiło stan klęski żywiołowej, ponieważ naród afrykański nadal dotyka dotkliwa susza. Prezydent Emmerson Mnangagwa powiedział, że kraj potrzebuje 2 miliardów dolarów pomocy, aby nakarmić miliony ludzi borykających się z głodem.

Mnangagwa powiedział na konferencji prasowej w Harare, że z powodu bardzo niskich opadów ponad 2,7 miliona ludzi w kraju nie będzie miało w tym roku wystarczającej ilości jedzenia.

„Żaden mieszkaniec Zimbabwe nie może umrzeć z głodu” – powiedział Mnangagwa. Następnie prezydent sformalizował oficjalną odpowiedź, stwierdzając: „W tym celu niniejszym ogłaszam ogólnokrajowy stan klęski żywiołowej spowodowany suszą wywołaną El Nino”.

To też zauważył „Wstępne oceny pokazują, że Zimbabwe potrzebuje ponad 2 miliardów dolarów na różne interwencje, które przewidujemy w ramach naszej reakcji krajowej”.

Według Mnangagwy rząd nada priorytet uprawom ozimym, aby zwiększyć rezerwy, i będzie współpracował z sektorem prywatnym w celu importu zbóż.

W Afryce Południowej Zimbabwe jest trzecim krajem, po Malawi i Zambii, który formalnie uznał suszę za klęskę narodową.

El Nino to naturalnie występujące zjawisko pogodowe związane z zakłóceniem układu wiatrów, co oznacza wyższą temperaturę powierzchni oceanu we wschodnim i środkowym Pacyfiku.


Rosja przekazuje 200 000 ton pszenicy sześciu krajom afrykańskim

W większości prowincji śródlądowego Zimbabwe od listopada doszło do nieurodzaju, a cieplejsze obszary skreśliły zbiory kukurydzy i innych podstawowych produktów.

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) najnowsze El Nino jest jednym z pięciu najsilniejszych zjawisk, jakie kiedykolwiek zarejestrowano. Osiągnęła szczyt w grudniu, ale nadal powinna powodować temperatury powyżej normy aż do maja na prawie wszystkich obszarach lądowych – ostrzega organizacja.

Agencje humanitarne, w tym Światowy Program Żywnościowy, określiły sytuację głodu jako „sTRAsną” i wzywają do zwiększenia pomocy.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

source