Home News Najstarszy mężczyzna świata zmarł w wieku 114 lat

Najstarszy mężczyzna świata zmarł w wieku 114 lat

0
Najstarszy mężczyzna świata zmarł w wieku 114 lat

Wenezuelski rolnik Juan Vicente Perez Mora zmarł dwa miesiące przed swoimi 115. urodzinami

Według lokalnych władz najstarszy mężczyzna na świecie, Juan Vicente Perez Mora, zmarł we wtorek w Wenezueli w wieku 114 lat.

Emerytowany rolnik został w 2020 r. najstarszym żyjącym mężczyzną, a w 2022 r., gdy miał 112 lat, został oficjalnie uznany za takiego przez Księgę Rekordów Guinnessa.

Według gubernatora Freddy’ego Bernala Perez zmarł zaledwie dwa miesiące przed swoimi 115. urodzinami w wenezuelskim stanie Tachira.

„Nasz drogi Juanie Vicente Perez Mora, dziś z głębokim smutkiem i bólem żegnamy Ciebie, archetyp człowieka z Tachiry, pokornego, pracowitego, spokojnego, entuzjastycznie nastawionego do rodziny i tradycji” Bernal napisał na X (dawniej Twitterze).

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro tak skomentował jego śmierć, mówiąc: „Juan Vicente Perez Mora w wieku 114 lat wkroczył do wieczności”.

Perez urodził się 27 maja 1909 roku w mieście El Cobre w andyjskim stanie Tachira i był dziewiątym z dziesięciorga dzieci. Według oświadczenia Księgi Rekordów Guinnessa z 2022 roku rolnik znany jako Tio Vicente zaczął pracować z ojcem i braćmi w wieku pięciu lat, pomagając przy zbiorach trzciny cukrowej i kawy.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Najmłodszy wybrany prezydent Afryki przejmuje władzę

Wciąż pracując w rolnictwie, w 1948 r. Perez został szeryfem w Caricuena i przez dziesięć lat był odpowiedzialny za rozwiązywanie sporów rodzinnych i gruntowych – powiedział Guinness.

Ojciec 11 dzieci, w 2022 roku doczekał się 42 wnuków, 18 prawnuków i 12 praprawnuków.

Według Księgi Rekordów Guinnessa jego sekret na długie życie polegał na „pracuj ciężko, odpoczywaj w czasie wakacji, kładź się wcześnie spać, codziennie pij szklankę aguardiente, kochaj Boga i zawsze noś Go w swoim sercu”.

Obecnie najstarszą żyjącą osobą na świecie jest Maria Branyas Morera, która w zeszłym miesiącu obchodziła w Katalonii w Hiszpanii swoje 117. urodziny.

Według Guinnessa najstarszą osobą w historii była Francuzka Jeanne Calment, która dożyła 122 lat i zmarła w 1997 roku.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

source