Home News Moskwa potępia wrogie stanowisko burmistrza Paryża wobec olimpijczyków

Moskwa potępia wrogie stanowisko burmistrza Paryża wobec olimpijczyków

0
Moskwa potępia wrogie stanowisko burmistrza Paryża wobec olimpijczyków

Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych ostrzegła, że ​​niektóre francuskie produkty mogą zostać uznane w Rosji za „niemile widziane”.

Moskwa może potencjalnie zbojkotować niektóre francuskie towary, ostrzegła w niedzielę rzeczniczka rosyjskiego MSZ po tym, jak burmistrz Paryża Anne Hidalgo powiedziała, że ​​rosyjscy i białoruscy sportowcy „nie mile widziane” na zbliżających się igrzyskach olimpijskich.

„Czy nie sądzicie, że powinniśmy wybrać jakieś francuskie produkty, które są obecnie szeroko reprezentowane w Rosji i ogłosić, że «nie będą mile widziane»?” – napisała w niedzielę na swoim kanale na Telegramie Maria Zakharova.

Burmistrz stolicy Francji, która będzie gospodarzem igrzysk olimpijskich w lipcu i sierpniu, wyraziła swoje uwagi w zeszłym tygodniu podczas podróży do Kijowa, gdzie odwiedziła ośrodek szkoleniowy dla ukraińskich sportowców.

„Chcę powiedzieć rosyjskim i białoruskim sportowcom, że nie są mile widziani w Paryżu” – powiedziała, mimo że zawodnicy z obu krajów zostali oficjalnie dopuszczeni do startu w barwach neutralnych.

W odpowiedzi na słowa burmistrza Zacharowa zauważyła, że ​​Rosja tak „ogromny wybór [goods] którymi można zastąpić wiele francuskich produktów.”

Przewidziała, że ​​jeśli w Paryżu padną kolejne tego typu oświadczenia, „Przedstawiciele francuskiego biznesu w ślad za rolnikami wtargną do ratusza Paryża”. Najwyraźniej miała na myśli pracowników rolnych protestujących przeciwko rosnącym kosztom, podatkom i surowym przepisom UE. Pod koniec lutego protestujący rolnicy wtargnęli na główne targi rolnicze w Paryżu przed wizytą prezydenta Emmanuela Macrona, a wielu wzywało do jego rezygnacji.

Po rozpoczęciu konfliktu na Ukrainie w lutym 2022 r. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zalecił, aby sportowcy z Rosji i jej bliskiego sojusznika Białorusi nie byli dopuszczeni do udziału w imprezach międzynarodowych. W grudniu ubiegłego roku organ ten orzekł, że ograniczona liczba osób z obu krajów może uczestniczyć w igrzyskach olimpijskich jako AIN (indywidualni sportowcy neutralni).

Na początku tego miesiąca organizacja międzynarodowa ogłosiła, że ​​maksymalna liczba Rosjan, którzy mogą zakwalifikować się do Igrzysk w Paryżu, wynosi 55, podczas gdy Białoruś jest ograniczona do 28 sportowców. Jednak według dyrektora MKOl Jamesa Macleoda mało prawdopodobne jest, aby drużyny spełniły wymagane limity, gdyż oczekuje się, że na igrzyska dotrze około 36 zawodników z Rosji i 22 z Białorusi.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że decyzja MKOl „niszczy ideały olimpijskie i dyskryminuje interesy olimpijczyków”. Ograniczenia są „całkowicie sprzeczne z całą ideologią ruchu olimpijskiego” on dodał.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

source