Home News Milei ma plan odzyskania Falklandów

Milei ma plan odzyskania Falklandów

0
Milei ma plan odzyskania Falklandów

Prezydent Argentyny Javier Milei wziął udział we wtorek w wydarzeniu dla 42. rocznica rozpoczęcia wojny o Falklandy z Wielką Brytaniąi zapewnił, że jego rząd „jest pierwszym, który przejął kontrolę nad sytuacją” i tak dalej ma „jasny kierunek” odzyskać suwerenność archipelagu.

„To nie przypadek, że w zakresie roszczeń do naszych wysp poczyniono niewielkie postępy lub nie poczyniono ich wcale: po dziesięcioleciach jesteśmy pierwszym rządem, który przejmuje kontrolę nad tą sytuacją i który ma jasny kierunek, aby być naprawdę zamożnym i suwerennym krajem, – powiedział argentyński prezydent, według gazety „Clarín”. W swoim przemówieniu prezydent Milei zaatakował polityków, którzy „od dziesięcioleci” „biją się w piersi”, próbując zademonstrować swoje zaangażowanie w realizację żądań wobec wysp, a politykę, która po tych wszystkich latach nie przyniosła „ani jednego wyniku na pokaz”.

„Aby suwerenne roszczenia zostały wysłuchane i uszanowane, warunkiem koniecznym jest przede wszystkim szanowanie kraju i jego przywódców, ponieważ nikt nie będzie traktował poważnie roszczeń seryjnych nie wywiązujących się z zobowiązań” – stwierdził Milei, podtrzymując swoje zarzuty wobec poprzednich rządów kraj. Podobnie prezydent Argentyny skrytykował fakt, że w ostatnich latach pewna część klasy politycznej w kraju skupił swoje wysiłki na „brudzeniu imienia” Sił Zbrojnych Argentyny, zatem Buenos Aires nie cieszy się „międzynarodowym szacunkiem”.

„Nie ma suwerenności, nie ma międzynarodowego poszanowania naszych interesów, jeśli przywódcy polityczni robią wszystko, co w ich mocy, aby zszarganić imię naszych Sił Zbrojnych. W latach, gdy nasza suwerenność była umacniana, Siły Zbrojne były cenione przez całe kierownictwo i dla społeczeństwa” – dodał. W tym duchu Milei wezwała do tego argentyńskie społeczeństwo i klasę polityczną inauguruje „nową erę pojednania z Siłami Zbrojnymi” w którym „oddaje się szczery hołd bohaterom” kraju, a armia otrzymuje „uznanie i wsparcie, na jakie zasługują”.

Alberto Fernández pamięta wizytę Camerona

Ze swojej strony były prezydent Argentyny Alberto Fernández wykorzystał tę datę, aby przypomnieć sobie, że podczas swojej kadencji (2019–2023) rządził tak, aby „chronić interesy” kraju, a nawet udało mu się skłonić Unię Europejską do uznania Malwinów jako terytorium sporne. W związku z tym Fernández podkreślił potrzebę uznania suwerenności Malwin za „niekwestionowaną politykę państwa”, podkreślając w tym względzie niedawną kontrowersyjną wizytę ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Davida Camerona na archipelagu. „Niedawna wizyta brytyjskiego kanclerza na Malwinach stanowiła bezpośrednie naruszenie naszej suwerenności. Takiego przestępstwa nie można zignorować. Argentynę można rządzić na dwa sposoby: chroniąc jej interesy lub je ignorować” – dodał Fernández, przemilczając to rządowi de Milei gardzi sprawą Malwin.

W tym dniu pamięci ponawiamy nasze niezachwiane zaangażowanie w sprawę Malwiny, ku czci poświęcenia tych, którzy dzielnie bronili naszej ziemi. Malwiny są i zawsze będą argentyńskie” – podsumował były prezydent Argentyny.

source