Home News Marzec nie był w Czechach tak ciepły jak w tym roku od 63 lat

Marzec nie był w Czechach tak ciepły jak w tym roku od 63 lat

0
Marzec nie był w Czechach tak ciepły jak w tym roku od 63 lat

LMarzec w Etoszy był najcieplejszy w Czechach od 1961 r. Średnia temperatura sięgnęła siedmiu stopni Celsjusza i była o 3,8 stopnia wyższa niż normalnie w latach 1991–2020. Po wyjątkowo ciepłym lutym jest to kolejny miesiąc z rzędu z rekordowym ociepleniem. Wstępne dane na sieci X opublikował wczoraj Czeski Instytut Hydrometeorologiczny (ČHMÚ). Meteorolodzy zanotowali najcieplejszy jak dotąd marzec 2014 r., w tym roku było o 0,8 stopnia Celsjusza cieplej. W praskim Klementinie marzec, ze średnią temperaturą 10 stopni Celsjusza, był najcieplejszym ze wszystkich marca od początku pomiarów, czyli od 1775 roku. Jego średnia temperatura odpowiadała mniej więcej średniej kwietniu – zauważyli meteorolodzy.

„W ciągu miesiąca doświadczyliśmy kilku wyraźnie ciepłych okresów ze średnią dzienną temperaturą o ponad cztery stopnie Celsjusza wyższą od normalnej. Koniec miesiąca był najcieplejszy, 30 i 31 marca średnia temperatura powietrza w Czechach była o ponad osiem stopni Celsjusza wyższa od normy” – podał ČHMÚ odnosząc się do danych ogólnokrajowych.

W Czechach w ostatnich dniach marca na wielu stacjach padł rekord temperatury, granica dnia letniego, czyli 25 stopni Celsjusza, która jednak nie została przekroczona. 1 kwietnia po raz pierwszy w tym roku temperatura przekroczyła 25 stopni Celsjusza. Najcieplej było w Poniedziałek Wielkanocny w Karwinie z 26 stopniami Celsjusza. W zeszłym roku meteorolodzy zaobserwowali pierwszy dzień lata około miesiąc później.

source