Home News Małżeństwo starszego księdza i drobne osoby wywołują oburzenie w Ghanie

Małżeństwo starszego księdza i drobne osoby wywołują oburzenie w Ghanie

0
Małżeństwo starszego księdza i drobne osoby wywołują oburzenie w Ghanie

Władze Ghany ogłosiły we wtorek, że zapewniają ochronę młodej dziewczynie, która została wydana za 63-letniego tradycyjnego księdza, mimo że minimalny wiek zawarcia małżeństwa wynosi 18 lat.

Młoda panna młoda, Naa Okromo, o której lokalne media informowały wcześniej, że ma 12 lat, została poślubiona Nuumo Borketey Laweh Tsuru XXXIII podczas tradycyjnej ceremonii w Nungua, dzielnicy stolicy, Akry, w ubiegły piątek.

Nagrania przedstawiające zwyczajowy rytuał udostępnione w mediach społecznościowych wywołały oburzenie, a organizacja non-profit Girls Not Brides Ghana Partnership, koalicja ponad 100 organizacji praw dziecka, określiła to jako „niepokojący i niepokojący incydent”.

„Małżeństwo dzieci jest pogwałceniem praw człowieka, które pozbawia młode dziewczęta dzieciństwa i perspektyw, dlatego musimy współpracować, aby powstrzymać wspomniane duchowe małżeństwo 63-letniego Wulomo z Nungua z 12-latką” – dodała. – podała koalicja we wtorkowym oświadczeniu.


Papież odpowiada na afrykańskie protesty przeciwko błogosławieństwu gejów

Jednak minister naczelny wodza i spraw religijnych Ghany Stephen Asamoah Boateng powiedział Citi FM, że Naa Okromo nie ma 12 lat, jak wcześniej informowaliśmy, ale w lipcu skończy 16 lat. Zaznaczył jednak, że jest ona nadal nieletnią i państwo musi chronić jej prawa – dodał minister.

„Ci, którzy wzywają do aresztowania [of the priest] i tak dalej, powiem, poczekajcie chwilę. To opcja, która jest dostępna, nie zamykałbym jej, bo to nie moja praca” – powiedział w innym wywiadzie dla Joy FM.

Doradzi MSW, doradzi Prokurator Generalny, a ja przedstawię im wersję, którą usłyszałem. Następnie dochodzimy do wniosku, jaki jest następny krok,” on dodał.

Urząd księdza, znanego w tradycyjnej społeczności etnicznej Ga jako Gborbu Wulomo, bronił ceremonii, twierdząc, że są to zaręczyny i nie oczekuje się, że panna młoda będzie jeszcze pełnić obowiązki małżeńskie.

We wtorkowym oświadczeniu policja Ghany podała, że ​​dziewczynka i jej matka znajdowały się pod ich ochroną w czasie, gdy toczyło się dochodzenie.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

source