Home Sports "Krok naprzód w walce z rasizmem"

"Krok naprzód w walce z rasizmem"

0
"Krok naprzód w walce z rasizmem"

To była złożona decyzja, z dodatkowym ładunkiem symboliki, która wykraczała poza aspekt czysto sportowy. Z jednej strony zimny i surowy kodeks dyscyplinarny, z drugiej człowiek atakowany i obrażany ze względu na kolor skóry. Z jednej strony przepis surowo karzący (logicznie) zachowania sprzeczne z dobrym porządkiem sportowym, takie jak konfrontacja i szarpanie się z kibicem na trybunach, z drugiej zaś desperacka i po ludzku zrozumiała reakcja kogoś, kto doznaje kontuzji, krzyki „pierdolonej małpy” i „pierdolonego czarnucha”. Z jednej strony rygorystyczne zasady dyscyplinarne; z drugiej – konieczna walka z rasizmem.

Choć pozostawienie Cheikha Sarra bez żadnych sankcji byłoby monumentalnym i wzorowym ciosem w stół, można stwierdzić, że Jedyny sędzia zawodów, José Alberto Pelez, wykazał się wrażliwością, a jego orzeczenie można uznać za krok naprzód w walce, która nas wszystkich jednoczy.

Zawieszenie na dwa mecze nałożone na bramkarza Rayo Majadahondy jest karą minimalną i rozsądnie akceptowalną. Jest oczywiste, że Cheikh dopuścił się naruszenia i Komisja zawiesza go za to (co również pozwala uniknąć orzecznictwa „otwartego baru”), ale należy również podkreślić, że chęć wniesienia wkładu, z bardzo zrozumiałym przesłaniem, miała większe znaczenie w rezolucji do walki z rasizmem w piłce nożnej. Ten akapit opinii jest pod tym względem bardzo odkrywczy: „Mamy zatem do czynienia z dyskryminacją rasową, która niewątpliwie stanowi pogwałcenie podstawowych praw człowieka i jest sprzeczna z zasadami równości i szacunku wobec wszystkich uczestników meczu piłkarskiego”.

Rozważył pojedynczy sędzia Szejk bardziej ofiarą niż winnym. Ponadto zamykając stadion Sestao na dwa mecze, wydał stanowcze ostrzeżenie dla wszystkich klubów, aby przedsięwzięły maksymalne środki ostrożności, aby takie wydarzenia się nie powtarzały. I tymi decyzjami wskazuje właściwą drogę, którą należy podążać.

Kolejną kwestią wymagającą głębszej, mnogiej refleksji i większego konsensusu jest stworzenie protokołu działania w tego typu sytuacjach. gdy wiąże się to z opuszczeniem pola gry (lub odmową kontynuowania meczu) przez któregokolwiek z zawodników lub drużynę. Należy bardzo skrupulatnie i przemyślanie określić, kto, kiedy i w jakich okolicznościach może podjąć taką decyzję, a także jakie będą tego konsekwencje. Sprawa ta wymaga bardzo kompleksowej analizy, w którą zaangażowane są i interweniują wszystkie organy i instytucje piłkarskie na poziomie międzynarodowym.source