Home News Kilka trzęsień ziemi wstrząsa Tajwanem i powoduje ostrzeżenie przed tsunami na wyspie, w Japonii i na Filipinach

Kilka trzęsień ziemi wstrząsa Tajwanem i powoduje ostrzeżenie przed tsunami na wyspie, w Japonii i na Filipinach

0
Kilka trzęsień ziemi wstrząsa Tajwanem i powoduje ostrzeżenie przed tsunami na wyspie, w Japonii i na Filipinach

Seria potężnych trzęsień ziemi, z których najsilniejsze miało siłę 7,4 w skali Richtera, wstrząsnęła wyspą Tajwan, powodując zniszczenia budynków i innej infrastruktury oraz powodując wydanie ostrzeżeń przed tsunami zarówno na terytorium Tajwanu, jak i na japońskich wyspach Okinawa oraz na Filipinach. Po pierwszym trzęsieniu ziemi nastąpiło pięć wstrząsów wtórnych – jeden o sile 6,5, dwa o sile 5,7, jeden o sile 5,5 i jeden o sile 5,2 – wszystkie miały miejsce w hrabstwie Hualian na wschodzie wyspy i według nich były odczuwalne na całej wyspie. Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS) i potwierdzone przez burmistrza Tajpej Chiang Wanana, który ogłosił w mieście drugi poziom centrum reagowania na katastrofy.

„Miaste centrum reagowania na wypadek katastrof zostało podniesione do drugiego poziomu, zatrudniono personel robót publicznych, remizy przemysłowe i straż pożarną, w każdej jednostce utworzono zespoły reagowania kryzysowego i natychmiast rozpoczęło się dochodzenie, raportowanie i pomoc” – powiedział burmistrz . Podobnie, jak wynika z oświadczenia opublikowanego na koncie w serwisie społecznościowym Facebook, wezwała ona obywateli do zachowania ostrożności i zwracania uwagi na możliwe nowe wstrząsy wtórne. Wstrząsy można było również odczuć na japońskich wyspach Okinawa z siłą czterech stopni, a władze japońskie wydały już ostrzeżenie przed tsunami, którego nadejście spodziewane jest o godzinie 10:00 (czasu lokalnego) i wysokość do trzech stopni. metrów – podaje agencja informacyjna Kyodo News. Ze swojej strony Instytut Wulkanologii i Sejsmologii (PHIVOLCS) również wydał ostrzeżenie o tsunami w regionach Batanes, Cagayan, Llocos Norte i Isabela, zalecając natychmiastową ewakuację na obszary położone wyżej.

source