Home News Izrael przeprasza za śmierć konwoju z pomocą

Izrael przeprasza za śmierć konwoju z pomocą

0
Izrael przeprasza za śmierć konwoju z pomocą

Urzędnicy przyznali, że nalot był błędem po ogólnoświatowym oburzeniu i oskarżeniach o celowy cel

Szef sztabu Sił Obronnych Izraela (IDF) Herzi Halevi opisał jako: „poważny błąd” w poniedziałek bombardowanie konwoju humanitarnego w Strefie Gazy. Siedmiu pracowników organizacji humanitarnych World Central Kitchen (WCK), głównie obcokrajowców, zginęło w nalocie, którego celem był bojownik Hamasu. Incydent wywołał międzynarodowe potępienie.

Halevi za pośrednictwem portalu X (dawniej Twittera) przeprosił we wtorek za strajk, w wyniku którego zginęło trzech obywateli Wielkiej Brytanii, a także obywatel Polski i Australii, podwójne obywatelstwo kanadyjsko-amerykańskie oraz Palestyńczyk.

„Chcę wyraźnie powiedzieć – strajk nie został przeprowadzony w celu wyrządzenia krzywdy pracownikom pomocy WCK. To był błąd, który nastąpił po błędnej identyfikacji – w nocy, podczas wojny, w bardzo skomplikowanych warunkach. To nie powinno było się zdarzyć,” Halevi powiedział na nagraniu wideo oświadczenie opublikowane na oficjalnym koncie IDF.

Generał opisał dalej wydarzenie jako: „poważny błąd”, i powiedział, że IDF tak „przepraszam za niezamierzoną krzywdę” wyrządzone członkom WCK.

Kolejne przeprosiny złożył założycielowi WCK Jose Andresowi prezydent Izraela Izaak Herzog. Zadzwonił do Andresa, żeby wyrazić swoje zdanie „głęboki smutek i szczere przeprosiny” – podaje gazeta „Times of Israel”, powołując się na oświadczenie gabinetu prezydenta.

Podziękowania nadeszły po tym, jak Andres ostro zareagował na uwagę premiera Benjamina Netanjahu, w której zasugerował, że takie “tragiczny” I “niezamierzony” zdarzają się incydenty „w czasie wojny”.

„Naloty na nasz konwój nie były tylko niefortunną pomyłką we mgle wojny” – dodał. Andres pisał w dzienniku Yedioth Ahronoth. „To był bezpośredni atak na wyraźnie oznakowane pojazdy, których ruchy były znane IDF.”

Gazeta Haaretz doniosła we wtorek, że IDF celowo obrał za cel konwój WCK z powodu podejrzeń, że z grupą podróżował agent Hamasu. Źródła obrony outletu podały, że samochody tak „wyraźnie oznakowane na dachu i po bokach” z logo WCK, ale to jednostka IDF odpowiedzialna za bezpieczeństwo trasy „Zidentyfikował uzbrojonego mężczyznę” z grupą i „podejrzewał, że jest terrorystą”.


IDF celowo obrał za cel konwój z pomocą – media

Incydent spotkał się z potępieniem społeczności międzynarodowej, w tym ze strony najbardziej zagorzałych sojuszników Izraela, takich jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, a także innych narodów, których obywatele znaleźli się wśród zabitych.

Izrael wypowiedział wojnę Hamasowi po tym, jak palestyńscy bojownicy przeprowadzili niespodziewany nalot transgraniczny 7 października ubiegłego roku, zabijając około 1100 osób i biorąc ponad 200 zakładników. Według palestyńskiego ministerstwa zdrowia w izraelskiej kampanii wojskowej zginęło od tego czasu prawie 33 000 osób.source