Home News Izrael celował w konwój z pomocą „samochód po samochodzie” – założyciel organizacji charytatywnej

Izrael celował w konwój z pomocą „samochód po samochodzie” – założyciel organizacji charytatywnej

0
Izrael celował w konwój z pomocą „samochód po samochodzie” – założyciel organizacji charytatywnej

Jose Andres odrzucił twierdzenie IDF, że śmiertelny atak na pracowników pomocy World Central Kitchen był „błędem”

Izraelski atak, w wyniku którego zginęło siedmiu pracowników organizacji charytatywnej World Central Kitchen (WCK) w Gazie, nie był błędem, ponieważ konwój był celem „systematycznie, samochód za samochodem”, założyciel grupy i znany szef kuchni Jose Andres powiedział w środę agencji Reuters.

W wypadku zginęło trzech Brytyjczyków, obywatel Polski, Australijczyk, Palestyńczyk i podwójne obywatelstwo amerykańsko-kanadyjskie, co wywołało międzynarodowe potępienie.

Andres powiedział, że izraelska armia, IDF, znała ruchy konwoju z pomocą, ponieważ istniała wyraźna komunikacja pomiędzy WCK a IDF.

„To nie była tylko pechowa sytuacja, w której «ups» zrzuciliśmy bombę w niewłaściwym miejscu” – dodał. szef kuchni powiedział Reutersowi.

Konwój składał się z trzech samochodów, w tym dwóch pojazdów opancerzonych, na których wyraźnie widniało logo WCK. Wszyscy trzej zostali trafieni podczas strajku.

Według szefa kuchni, po ataku IDF na pierwszy samochód opancerzony, zespołowi udało się uciec i przejść do drugiego pojazdu opancerzonego. Następnie zaatakowano drugi samochód, zmuszając ochotników do przejścia do trzeciego.

Pracownicy organizacji humanitarnych próbowali się porozumieć, aby wyjaśnić, kim są – Reuters cytuje Andresa, ale wtedy uderzono w trzeci samochód, „i widzieliśmy tego konsekwencje” – podsumował.

Relacja Andresa z wydarzeń przypomina wtorkowy raport gazety Haaretz, w którym stwierdzono, że IDF celowo trzykrotnie zbombardowały konwój, podejrzewając, że wśród pracowników organizacji humanitarnej znajdował się agent Hamasu.

Izraelscy przywódcy przeprosili za incydent. Szef Sztabu Generalnego IDF Herzi Halevi nazwał incydent: „poważny błąd” i oświadczył, że wojsko nie ma zamiaru krzywdzić pracowników organizacji humanitarnej WCK. Generał obwinił strajk o błędną identyfikację. Wyraził to izraelski prezydent Izaak Herzog „głęboki smutek i szczere przeprosiny” do Andresa. Premier Benjamin Netanjahu zasugerował, że np “tragiczny” I “niezamierzony” zdarzają się incydenty „w czasie wojny”.

Atak powietrzny potępili najzagorzalsi sojusznicy Izraela, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i inne kraje, w tym te, których obywatele byli wśród zabitych.


Izrael przeprasza za śmierć konwoju z pomocą

Według ONZ od rozpoczęcia izraelskiej ofensywy sześć miesięcy temu w Gazie zginęło co najmniej 196 pracowników organizacji humanitarnych. Jak zauważa Reuters, Hamas już wcześniej oskarżył Izrael o atakowanie miejsc dystrybucji pomocy.

Izrael wypowiedział wojnę Hamasowi po tym, jak palestyńscy bojownicy przeprowadzili niespodziewany nalot transgraniczny 7 października ubiegłego roku, zabijając około 1100 osób i biorąc ponad 200 zakładników. Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia w izraelskiej kampanii wojskowej zginęło od tego czasu prawie 33 000 osób.

source