Saturday, April 20, 2024
HomeNewsIntensywne strzelaniny pomiędzy haitańską policją a gangami paraliżują okolicę Pałacu Narodowego

Intensywne strzelaniny pomiędzy haitańską policją a gangami paraliżują okolicę Pałacu Narodowego

Rate this post

Pałac Narodowy na Haiti zostaje zaatakowany przez uzbrojonych mężczyzn kilku pracowników jest uwięzionychw wyniku czego co najmniej pięciu policjantów zostało rannych, w tym jeden ciężko.

W chwili obecnej, jak EFE było w stanie zweryfikować, W okolicy trwają intensywne strzelaniny i ostre starcia pomiędzy członkami gangu a policją na głównym placu Port-au-Prince, na Polach Marsowych, bardzo blisko Pałacu Narodowego, w samym sercu stolicy Haiti.

Członkowie uzbrojonych gangów, należących do koalicji „Vivre Ensemble” („Życie razem”), na czele której stoi potężny Jimmy Cherizier, ps. „Barbecue”, zdołali podpalić pojazd opancerzony Policji Państwowej w pobliżu Pałac Narodowy.

Uzbrojone gangi, które kontrolują około 90% Port-au-Prince, obiecały niedawno, że przejmą Pałac.W marcu gangi próbowały już szturmować budynek, jednak bez powodzenia.

Sytuacja ta ma miejsce po kilku dniach mniejszej przemocy ze strony gangów, a napięty spokój został zakłócony dzisiejszego ranka, gdy starcia i strzelaniny pomiędzy gangami a policją powróciły z większą siłą na ulice stolicy.

Dziś na Polach Marsowych doszło już do strzelanin, zmuszając ludzi do biegania we wszystkich kierunkach, aby uniknąć strzałów, oprócz paraliżowania działań w okolicy. Również w sektorze Pétion-Ville, na wzgórzach Port-au-Prince, znaleziono cztery ciała, najwyraźniej podziurawione strzałami.

Oznacza to nowy wzrost napięcia w ramach eskalacji przemocy, której Haiti doświadcza od końca lutego, obejmującej ataki gangów na instytucje, firmy, nieruchomości prywatne i więzienia, w wyniku których uciekło około 3600 więźniów, z czego wielu są członkami i przywódcami grup zbrojnych.

Tymczasem Haiti oczekuje na powołanie Tymczasowej Rady Prezydenckiej, która musi wybrać premiera i przygotować drogę do przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

Kiedy ta instytucja powstanie, przebywający poza granicami kraju premier Haiti Ariel Henry odejdzie od władzy, jak sam ogłosił 12 marca wczesnym rankiem. EFE

source

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments