Home News Huta Trzyniec potrzebowałaby 30 miliardów dolarów z dotacji na dekarbonizację, mówi jej dyrektor Heide

Huta Trzyniec potrzebowałaby 30 miliardów dolarów z dotacji na dekarbonizację, mówi jej dyrektor Heide

0
Huta Trzyniec potrzebowałaby 30 miliardów dolarów z dotacji na dekarbonizację, mówi jej dyrektor Heide

Jdo ubiegłego roku na terenie województwa morawsko-śląskiego działały dwa centra produkcji stali – w Ostrawie i Trzyńcu. Ten ostatni odniósł większy sukces jeszcze przed wstrzymaniem produkcji stali w Liberty Ostrava jesienią ubiegłego roku. W ostatnich latach Třinecké železárny, kierowane przez czterech właścicieli, z których najbardziej znani to Tomáš Chrenek i Ján Moder, zainwestowali w unowocześnienie produkcji i możliwość produkcji stali z wyższą marżą.

Największe inwestycje rzędu kilkudziesięciu miliardów koron, które mają ograniczyć produkcję emisji wg Wymagania UE, ale Třinecké železárny wciąż czekają. Firma produkująca 2,5 mln ton stali rocznie potrzebuje głównie budowy nowego pieca elektrycznego i dekarbonizacji sektora energetycznego. I podobnie jak inni europejscy hutnicy uważają, że znaczna część zostanie objęta dotacjami.

„Sukcesem byłoby uzyskanie 30 miliardów koron z dotacji inwestycyjnych” – powiedział w rozmowie z HN Roman Heide, dyrektor generalny Třinecké železáren. Ale realistycznie zakłada, że ​​będzie mniej. Według niego w innych krajach Europy „udział dotacji na transformację hut wynosi około 60 proc.”.

Jeśli chodzi o ten rok, szef Třinecké železáren nie jest zbyt optymistyczny. W przeciwieństwie do konkurenta Liberty Ostrava, który buduje plan restrukturyzacji w związku ze zwiększonym popytem na stal. „Nie widzę jeszcze nadzwyczajnego ożywienia w Europie” – mówi Heiden, którego huta nie wstrzymała produkcji.

Jesteś szefem ostatniej działającej huty w Czechach. Jak radzą sobie trzyneccy železárny?

Popyt na stal nie rośnie, a ceny utrzymują się na stałym poziomie. Nie jest łatwo prowadzić biznes w środowisku, w którym panuje tak silna presja ekologiczna, a jednocześnie otwartość rynku europejskiego na tani import. Nie widzę jeszcze żadnego nadzwyczajnego ożywienia w Europie. Udaje nam się jednak obniżyć koszty, szukamy wszelkich możliwości zwiększenia efektywności. Pomimo utrzymujących się problemów nadal jesteśmy na minusie.

Pozostało Ci jeszcze 80% artykułu

Co będziesz czytać dalej?

  • Jak Třinecké Ocelarny widzą ożywienie na rynku stali.
  • Które segmenty stali produkowane przez Trzyniec są lepsze, a które gorsze.
  • Czy można założyć, że grupa będzie miała apetyt na nowe akwizycje?
  • Jak będzie przebiegać dekarbonizacja huty.
  • Jaki trend widzi w cenie uprawnień do emisji?

Pierwsze 2 miesiące abonamentu za 40 CZK

  • Pierwsze 2 miesiące za 40 CZK/miesiąc, następnie za 199 CZK miesięcznie
  • Możliwość rezygnacji w dowolnym momencie
  • Odblokuj zawartość dla znajomych
  • Nowość wszystkie artykuły w wersji audio

source