Home News Fińska policja ujawnia motyw szkolnej strzelaniny

Fińska policja ujawnia motyw szkolnej strzelaniny

0
Fińska policja ujawnia motyw szkolnej strzelaniny

Funkcjonariusze twierdzą, że nastoletni chłopiec, który zastrzelił kolegę z klasy i ranił dwie inne osoby, był zastraszany

W środę fińska policja poinformowała, że ​​12-letni chłopiec znęcał się nad swoją szkołą niedaleko Helsinek. Chłopiec zabił jednego kolegę z klasy i ranił dwóch innych podczas pierwszej w kraju strzelaniny w szkole od ponad dziesięciu lat.

Do strzelaniny doszło we wtorek rano w szkole średniej I stopnia w mieście Vantaa, na północ od Helsinek. Podejrzany o nastolatka został zatrzymany po tym, jak zastrzelił jednego kolegę z klasy i zranił dwóch innych. Podobnie jak strzelec, wszystkie ofiary miały 12 lat.

„Potwierdzono, że motywem działania było znęcanie się” poinformowała następnego dnia policja krajowa w oświadczeniu. „Podejrzany podczas przesłuchań zeznał, że był ofiarą znęcania się, co potwierdziło także wstępne dochodzenie prowadzone przez policję” – dodał. oświadczenie było kontynuowane.

Podejrzanego, który według policji został przeniesiony do szkoły w zeszłym roku, znaleziono we wtorek przed budynkiem trzymającego rewolwer. Po strzelaninie, ale przed pojawieniem się funkcjonariuszy, rzekomo użył tej broni, aby grozić uczniom jadącym do innej szkoły.


Uczeń zginął w strzelaninie w szkole w Finlandii

Łącznie z wtorkowym incydentem, Finlandia odnotowała w swojej historii tylko cztery strzelaniny w szkołach. Najgorsze z nich miało miejsce w 2008 r., kiedy student zabił dziewięciu studentów i nauczyciela na uniwersytecie technicznym w mieście Kauhajoki, po czym skierował przeciwko sobie broń – pistolet półautomatyczny. Rok wcześniej licealista zastrzelił z podobnej broni sześciu uczniów, pielęgniarkę szkolną i dyrektora w miejscowości Jokela. Napastnik również popełnił samobójstwo po swoim szaleństwie.

Fiński rząd zareagował na obie strzelaniny, podnosząc minimalny wiek posiadania broni palnej do 18 lat i nakładając obowiązek sprawdzania przeszłości osób kupujących broń. Jednak polowanie jest popularną rozrywką w Finlandii i 15-latkowie nadal mogą uzyskać pozwolenie na legalne używanie broni palnej innych osób za zgodą rodziców.

Chociaż Finlandia ma ósmy najwyższy na świecie wskaźnik posiadania broni przez cywilów, zabójstwa z użyciem broni są rzadkie. Według ONZ danew Finlandii wskaźnik zabójstw z użyciem broni palnej wynosi 0,09 zgonów na 100 000 mieszkańców, czyli jest prawie pięciokrotnie niższy niż w sąsiedniej Szwecji (0,44 na 100 000).

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

source