Home News Dwóch zastępców Matoviča wybrało się na zakupy do Polski. Twierdzą, że żywność jest tu o 50 procent droższa

Dwóch zastępców Matoviča wybrało się na zakupy do Polski. Twierdzą, że żywność jest tu o 50 procent droższa

0
Dwóch zastępców Matoviča wybrało się na zakupy do Polski.  Twierdzą, że żywność jest tu o 50 procent droższa

Słowacy płacą obecnie za podstawową żywność znacznie więcej niż Polacy. Obecny rząd nie realizuje więc przedwyborczych obietnic, że będą tańsze. W środę zwrócili na to uwagę przedstawiciele słowackiej opozycji.

Powoływali się na zakup tego samego zestawu artykułów spożywczych, który zakupili we wtorek (2 kwietnia) w sklepie tej samej sieci handlowej na Słowacji i w Polsce. Różnica pomiędzy uzyskanymi kwotami wyniosła 50 procent.

Według ruchu jeszcze przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi przedstawiciele obecnego rządu skarżyli się na wysokie ceny żywności na Słowacji w porównaniu z innymi krajami i obiecywali, że je obniżą.

„W rzeczywistości jednak nie zrobili absolutnie nic, aby żywność na Słowacji stała się tańsza. Nawet w ciągu pięciu miesięcy ich rządów ceny żywności wzrosły dwukrotnie bardziej niż inflacja” – oświadczył na konferencji prasowej członek Rady Narodowej Július Jakab.

Aby porównać aktualne ceny, Jakab wraz ze swoim zastępcą kolegą Michalem Šipošem i ich asystentami udali się we wtorek na „Wielkanocne” zakupy spożywcze na Słowacji i w Polsce, na które składało się 39 identycznych artykułów.

„To, co Słowak może kupić w słowackim sklepie za 75 euro, to samo w Polsce może kupić za 50 euro, dokładnie te same rodzaje żywności” – wyliczał Jakab. Według niego Słowacy płacą o 50 proc. więcej z powodu „niekompetentnego rządu”.

W tym kontekście przywołał analizę Ministerstwa Finansów dotyczącą kształtowania się cen żywności na Słowacji, nad którą ostatnio dyskutował rząd.

„Wynika z tego, że rozwój nie uzasadnia regulowania cen i wdrażania środków wspierających stabilność cen, a dostępność podstawowej żywności uważają za wystarczającą. Wszystko jest w porządku, ceny są w porządku, Słowacy robią zakupy dobrze, nic nie trzeba się zmieniło” – skrytykował Jakab.

Przedstawiciele ruchu zapowiedzieli, że będą regularnie dokonywać podobnych zakupów, przypominając w ten sposób rządowi o niespełnionych obietnicach.

01 – Modyfikacja: 2024-04-01 06:00:00 – Feat.: – Tytuł: Zapomniany skarb naszych spiżarni: Dlaczego kasze zasługują na powrót do dawnej świetności i poprawę swojej reputacji? 02 – Zmodyfikowano: 2024-03-21 09:51:07 – Feat.: – Tytuł: Kupowanie żywności na Wielkanoc będzie ponownie droższe w porównaniu do ubiegłego roku, analiza wykazała 03 – Zmodyfikowano: 2024-03-20 17:17: 36 – Wyczyn: – Tytuł: Pod względem cen żywności jesteśmy najgorsi spośród wszystkich krajów V4, twierdzi ruch Słowacja 04 – Zmodyfikowano: 2024-03-20 14:05:22 – Wyczyn: – Tytuł: System do porównywania cen w sklepach powinien być koniec roku, ogłosił Kamenický 05 – Zmodyfikowano: 2024-03-20 06:30:00 – Feat.: – Tytuł: Pomoc z komory na ból gardła: Wypróbuj te proste, ale niezwykle skuteczne poradysource