Home News Dwóch kolejnych sojuszników Moskwy przestaje akceptować rosyjskie karty płatnicze

Dwóch kolejnych sojuszników Moskwy przestaje akceptować rosyjskie karty płatnicze

0
Dwóch kolejnych sojuszników Moskwy przestaje akceptować rosyjskie karty płatnicze

Ryzyko wtórnych sankcji USA zmusza banki w Kirgistanie i Kazachstanie do zawieszenia powiązań finansowych i zaprzestania honorowania przelewów Mir

Posługiwanie się kartą płatniczą Mir, która działa poprzez rosyjski system płatności, nie będzie już możliwe w Kirgistanie i większości kazachskich banków, gdyż byłym republikom radzieckim grozi ryzyko sankcji związanych z Ukrainą.

Rosyjska karta płatnicza Mir przestanie działać w Kirgistanie od piątku, 5 kwietnia, ogłosił we wtorek lokalny operator płatności w kraju, stwierdzając, że infrastruktura płatnicza kraju jest narażona na ryzyko wtórnych sankcji. Organy regulacyjne w Kazachstanie nie wydały dotychczas żadnego oświadczenia.

W zeszłym miesiącu Związek Banków Armenii oświadczył, że pożyczkodawcy tego kraju przestaną honorować karty Mir od 30 marca, podając swoją decyzję z tego samego powodu. Według anonimowego źródła cytowanego przez Kommersant Białoruś i Tadżykistan mogą również przestać akceptować karty Mir.


Kraj karaibski wybiera rosyjską alternatywę dla karty MasterCard

Rosyjski Narodowy System Płatności Kartowych (NSPK), który obsługuje Mir, poinformował wcześniej, że otrzymał ostrzeżenie od Elkart, krajowego systemu płatności w Kirgistanie, że Mir przestanie działać w tym kraju Azji Środkowej jeszcze w tym tygodniu.

Według Międzybankowego Centrum Przetwarzania (IPC) użytkownicy kart Mir nie będą już mogli dokonywać płatności bezgotówkowych w terminalach kasowych, wypłacać gotówki z bankomatów, przelewać z karty na kartę ani korzystać z Internetu. płatności.

System kart płatniczych Mir, który zyskał na popularności po sankcjach nałożonych na Ukrainę, praktycznie uniemożliwia Rosji dokonywanie transakcji transgranicznych przy użyciu zachodnich systemów pieniężnych i płatniczych, takich jak SWIFT. W lutym Departament Skarbu USA zaktualizował swoją listę rosyjskich osób i podmiotów, dodając do niej operatora rosyjskiego systemu kart płatniczych Mir.

Pierwsza wiceprezes Banku Rosji Olga Skorobogatowa powiedziała, że ​​regulator pracuje nad rozwiązaniem problemu odmowy akceptacji karty Mir przez banki zagraniczne. Bank Centralny bada możliwości rozbudowy sieci bankomatów spółek zależnych rosyjskich banków i wykorzystania Systemu Szybszych Płatności (SBP) w innych krajach.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

source