Home News Chiny przytłaczają Tajwan rozmieszczeniem 30 samolotów wokół wyspy

Chiny przytłaczają Tajwan rozmieszczeniem 30 samolotów wokół wyspy

0
Chiny przytłaczają Tajwan rozmieszczeniem 30 samolotów wokół wyspy

Nowe zawiadomienie z Pekinu do Tajpej. Władze Tajwanu ujawniły, że w tę środę wykryto wokół wyspy 30 chińskich samolotów wojskowych w ciągu 24 godzin, co stanowi jeden z najwyższych dziennych wyników w tym roku.

Ministerstwo Obrony Tajwanu wskazało, że 20 samolotów wleciało w tzw. strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) samorządnej wyspy.

Tajwańskie wojsko „monitorowało sytuację i wykorzystywało samoloty (patrolowe), okręty marynarki wojennej i przybrzeżne systemy rakietowe reagować na wykryte działania” – podało ministerstwo w oświadczeniu.

Chiny uważają Tajwan za część swojego terytorium i oświadczyły, że zamierzają odzyskać nad nim kontrolę, nawet przy użyciu siły, jeśli będzie to konieczne.

Pewnego marcowego dnia Tajwan wykrył 36 chińskich samolotów wokół wyspy, co stanowi najwyższą dzienną liczbę w tym roku. Chiny niemal codziennie wysyłają samoloty i okręty wojenne wokół Tajwanu.

Pekin intensyfikuje te działania od 2016 roku, kiedy wybory wygrała obecna prezydent Tsai Ing-wen, która uważa Tajwan za „już niepodległy”, co Chiny uważają za niedopuszczalne.

source