Home News ČEZ podąża ścieżką dekarbonizacji. Sprzeda część aktywów w Polsce, w tym elektrownie węglowe

ČEZ podąża ścieżką dekarbonizacji. Sprzeda część aktywów w Polsce, w tym elektrownie węglowe

0
ČEZ podąża ścieżką dekarbonizacji.  Sprzeda część aktywów w Polsce, w tym elektrownie węglowe

Spełen NIE planuje sprzedać sto aktywów w Polsce, w tym dwie elektrownie węglowe. Pół-stn firma energetyczna najpierw przetestuje rynek, a następnie zaprosi do składania ofert bez rozpatrzenia. Wypełnij go z informacji na tematstrnkchfirma, o której serwis wspomniał we wtoreke15.cz. Sprzedaż wybranych polskich spółek wpisuje się w zobowiązanie Grupy EZ do dekarbonizacji produkcji.

Aktywa objęte procesem dezinwestycji obejmują dwie elektrownie węglowe produkujące w skojarzeniu energię elektryczną i ciepło. Elektrownie CEZ Skawina i CEZ Chorzw wyprodukowały w ubiegłym roku łącznie 1390 gigawatogodzin energii elektrycznej i 5649 teradżuli ciepła. Z 25-procentowym udziałem CEZ Skawina jest drugim co do wielkości dostawcą ciepła do Krakowa, a CEZ Chorzw zalicza się do największych dostawców ciepła do Katowic i innych aglomeracji miejskich na Śląsku.

Oprócz zasobów przemysłowych chce NIE badanie zapotrzebowania rynku na firmę CEZ Produkty Energetyczne Polska świadczącą specjalistyczne usługi wsparcia w zakresie załadunku produktami energii wtórnej. Na sprzedaż może trafić także spółka CEZ Polska, która m.in. monitoruje regulacje i legislację energetyczną w Polsce.

„Sprzedaż wybranych polskich spółek wpisuje się w strategię biznesową Grupy EZ w zamian za dekarbonizację portfela produkcyjnego i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku” – stwierdził EZ. Zamierzał zatem atakować i odpowiednio rozwijać te polskie firmy, które przekształcają się w dostawców nowoczesnych usług energetycznych. Znajduje się w gronie CEZ Energo Polska i spółek grupy Elevion, która oferuje biznes dekarbonizacyjny i energetyczny.

Grupa EZ weszła na polski rynek energii w 2006 roku kupując elektrownie w Skawinie i Chorzwie od amerykańskiej firmy PSEG. EZ próbowała kiedyś sprzedać swoje aktywa produkcyjne w Polsce. W listopadzie 2021 roku ogłosił jednak, że zaprzestaje sprzedaży. Powodem było to, że ceny oferowane pięciu polskim firmom nie były wystarczająco atrakcyjne ekonomicznie.

EZ jest jedną z największych firm energetycznych w Republice Czeskiej. Jej większościowym akcjonariuszem jest ST, która za pośrednictwem Ministerstwa Finansów posiada około 70 proc. akcji. Zysk Grupy ist spadł w zeszłym roku o 63 procent do 29,6 miliarda koron. Głównym powodem był znaczący wpływ zagranicznych podatków i opłat, na które firma wydała około 40 miliardów koron. Pesto EZ w ubiegłym roku również wyprodukowało najwięcej w ciągu ostatnich dziesięciu lat, z wyjątkiem rekordowego roku 2022.

source